Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby v Českých Budějovicích vyhrála ODS, vylučuje spolupráci s SPD

České Budějovice
České Budějovice
Foto: Pixabay

Českobudějovická ODS, která vyhrála volby ve městě, vylučuje spolupráci s SPD. O případné nové koalici chce začít vyjednávat v neděli, řekli zástupci strany novinářům. ODS získá podle předběžných výsledků po přepočtu 16 mandátů v 45členném zastupitelstvu.

"Pokud se mě ptáte na koaliční partnery, tak výsledek SPD mě skutečně mrzí," uvedla Dagmar Škodová Parmová, která vedla českobudějovickou ODS do komunálních voleb. SPD se poprvé dostala do českobudějovického zastupitelstva. Podle předsedy jihočeské ODS Martina Kuby, by nepřipadal v úvahu pro stranu ještě jeden partner. "Jde o KSČM, která ale s největší pravděpodobností v zastupitelstvu nebude," uvedl Kuba před sečtením všech volebních hlasů.

Škodová Parmová by se jako lídr vítězné strany mohla stát první primátorkou v historii města. Kvůli tomu je ochotná opustit o pozici děkanky ekonomické fakulty Jihočeské univerzity. "Je to pro mě nová výzva. Fakultě se daří, takže se mi bude dobře předávat následovníkovi a s plnou vervou se pustím do eventuální pozice primátorky," řekla.

K městu má jako rodačka velký vztah. "Jsem lokální patriot a pro mě by ta pozice byla obrovský závazek. V životě už jsem spoustu věcí prožila, proto bych k tomu přistupovala s velkou pokorou a budu věřit, že Budějičáci ocení, že primátorem by nebyl muž, ale žena," uvedla.

V komunálních volbách získalo ANO 12 mandátů v zastupitelstvu. Druhé hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) skončilo s devíti mandáty. Třetí ODS si zajistila osm zastupitelů. Čtvrtí Piráti získali šest mandátů, čtyři zastupitele měla KSČM. Šesté skončilo spojenectví STAN a Čistých Budějovic se třemi mandáty, sedmá byla koalice Společně pro Budějovice - lidovci a TOP 09 se třemi zastupiteli.

Končící koalici tvoří ANO, HOPB, Společně pro Budějovice a Čisté Budějovice se STAN. V zastupitelstvu o 45 členech měla původně 27 zastupitelů. Potom se počet snížil na 26, když František Konečný opustil ANO a stal se nezařazeným zastupitelem.

Témata:  České Budějovice volby ODS

Související

Aktuálně se děje

17. dubna 2025 11:30

Žralok v Chorvatsku? Snímky ze severního Jadranu obíhají internet

Chorvatský nadšenec do mořského života Cali Mero zachytil vzácné záběry žraloka obrovského u pobřeží Rijeky. Mírumilovný filtrátor, který může dorůst až 10 metrů, se v Jadranu objevuje jen zřídka. Jeho výskyt může souviset se změnami klimatu a mořského ekosystému

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Jaromír Štětina

Zemřel Jaromír Štětina (†82). Stál u zrodu Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.