reklama

Ministerstvo školství se v současnosti zabývá přípravou nového školního roku, ve kterém by do českých škol měly nastoupit asi desítky tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny. Jejich přesný počet je zatím nejasný. minulý týden Balaš uvedl, že jich očekává asi polovinu z původně odhadovaných 130.000. Přesnější data by mělo ministerstvo od škol dostat zřejmě na začátku září.

Podle Fialy jsou školy i ministerstvo na příchod ukrajinských žáků do škol dobře připraveny. "Můžeme si být jistí, že od 1. září poběží plnohodnotná výuka jak pro české, tak pro ukrajinské děti a studenty," uvedl předseda vlády. Ministerstvo školství podle něj připravilo podpůrné aktivity pro snazší integraci ukrajinských žáků, například dalo školám možnost upravit rozsah vzdělávání.

Zatím malý zájem ukrajinských studentů o studium na středních školách plánuje ministerstvo podpořit kampaní na sociálních sítích, uvedl Balaš. Dosud se podle něj ke studiu na střední škole zapsala zhruba třetina očekávaného počtu ukrajinských žáků.

Kromě integrace ukrajinských žáků a studentů hovořili Balaš s Fialou na dnešní schůzce také o investicích do vzdělávací infrastruktury. Fiala po setkání uvedl, že cílem je, aby do roku 2028 vzniklo ve školách zhruba 10.000 nových míst, zejména v prstenci kolem Prahy.