reklama

"Do konce roku se první vakcíny dostanou do všech krajů v ČR," řekl ministr. Primárně ale podle něj budou směřovat do Prahy a Brna. Ústřední vojenská nemocnice v Praze bude schopná očkovat asi 300 lidí denně, nejdříve to budou zdravotníci. Připraveny má také venkovní vyhřívané kontejnery, kde by mohla být očkována i veřejnost. Podobnou kapacitu přislíbily také Fakultní nemocnice v Motole nebo Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

Už v první dodávce by měli dostat očkovací látku i zdravotníci. "Jakmile dojde ke zvýšení počtu dodávaných dávek, což bude v průběhu ledna, tak budou další skupiny upřesňovány," dodal Blatný.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by měla látku firmy Pfizer schválit 21. prosince. Do dvou dní ji pak má schválit Evropská komise. Jako první se budou očkovat zdravotníci v nemocnicích, kde se starají o pacienty s covidem-19 ve vážném stavu. Od firmy Pfizer má Česko objednány dva miliony dávek, dodávány budou postupně.

V prvním čtvrtletí ministerstvo očekává, že by mohla být očkovací látka od různých výrobců asi pro milion lidí. Jenom seniorů, kteří mají být mezi prvními očkovanými spolu se zdravotníky a mladšími vážně chronicky nemocnými, je více než 2,3 milionu. Celkově má ČR objednánu očkovací látku pro 6,9 milionu lidí, doobjednat může ještě další. Zájem má asi 40 procent populace, 20 procent je nerozhodnutých.

Očkování proti koronaviru bude hrazeno z pojištění a nebude povinné. Jeho dobrovolnost a zákaz diskriminace neočkovaných lidí ale v zákoně o pravidlech pro nákup a distribuci vakcín nebude výslovně stanovena. Zákon dnes podepsal prezident Miloš Zeman, informoval ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Lidé se budou moci podle ministra nechat očkovat ve dvou stovkách očkovacích centrech ve zdravotnických zařízeních. Jejich kapacita bude zhruba 300 očkovaných denně. Lékař nebo očkovací centrum od zdravotní pojišťovny dostane za aplikaci vakcíny 223 korun jako za každé jiné očkování. Návrh zákona předpokládá i odškodnění za případnou újmu způsobenou očkováním. Postupovat se má podle zákona o náhradách za újmu při povinných očkováních.

reklama