Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko by podle Pavla mělo mít dvě sazby daně z přidané hodnoty

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Podle prezidenta Petra Pavla by mělo Česko přejít na dvě sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Nicméně, předtím by se měla uskutečnit věcná debata o tom, které zboží by mělo být zařazeno do každé sazby a jaký by to mělo dopad na lidi, kteří se již dnes potýkají s velkými sociálními problémy. Pavel to uvedl v debatě s Deníkem. Část vládní koalice také prosazuje snížení počtu sazeb DPH ze tří na dvě. Konečné návrhy by měl představit premiér Petr Fiala (ODS) do měsíce.

Podle Petra Pavla má zjednodušení sazeb DPH ze tří na dvě smysl v obecné rovině. Tento krok by podle něj přinesl nejen více peněz do státní pokladny, ale také by zpřehlednil systém a zúžil prostor pro daňové úniky. Prezident tuto záležitost projednával s ekonomickými odborníky, kteří podle něj uvádějí, že zjednodušení by státnímu rozpočtu pomohlo částkou 70 až 80 miliard korun.

Pavel také poznamenal, že je důležité zvážit, jaké zboží bude zařazeno do jednotlivých sazeb a jaký dopad to bude mít na sociální složení obyvatelstva. Pokud by se snížení DPH negativně dotklo lidí s nejnižšími příjmy, bylo by to problematické. Proto je podle něj důležitá věcná debata, která by měla určit, které komodity patří do které sazby a jaký bude mít toto rozhodnutí dopad na lidi, kteří se již potýkají se sociálními problémy.

Minulý týden Česká televize informovala o návrhu ministerstva financí na sloučení snížených sazeb DPH, které jsou momentálně stanoveny na deset a patnáct procent. Podle tohoto návrhu by byla vytvořena nová snížená sazba ve výši čtrnácti procent. Zástupci vlády zdůraznili, že tyto návrhy jsou stále v diskuzi a nejsou definitivní.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že ministerstvo pouze provedlo výpočty, aby zjistilo, jaké změny by měly jednotlivé položky DPH. Konečné návrhy budou vytvořeny v rámci debaty mezi koaličními stranami.

Témata:  Petr Pavel daně

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy