Česko by chtělo využít miliardu eur (24,9 miliard korun) z mimořádného fondu obnovy Evropské unie na stavbu ubytování a další náklady spojené s péčí o lidi prchající z Ukrajiny před ruskou invazí. Novinářům to dnes v Bruselu řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který o tomto záměru hovořil s činiteli Evropské komise. Ministerstvo podle něj plánuje v dubnu spustit program podpory pro obce a kraje zajišťující bydlení pro Ukrajince.
Česko patří po výrazně nejvytíženějším Polsku k zemím, kam z válkou zasažené Ukrajiny utíká nejvíce lidí. Tři týdny po začátku ruského útoku se do Česka uchýlilo na 300.000 Ukrajinců, zejména žen s dětmi. Řada obcí nyní řeší nedostatek kapacit pro jejich ubytování, s čímž chce ministerstvo pomoci prostřednictvím dotačního programu.
Podle Bartoše by na to ČR mohla využít zhruba desetinu částky, kterou má k dispozici ve fondu určeném k oživení ekonomik zasažených covidovou krizí. Ten unijní exekutiva spojila s plněním řady kritérií včetně klimatických či digitálních a také reformních programů, na něž jsou peníze navázány.
"Myslím, že příchod toho většího množství lidí naplňuje podstatu toho fondu," řekl Bartoš, který o možnosti nového využití přidělených peněz hovořil například s eurokomisařkou pro kohezní politiku Elisou Ferreiraovou. Dodal, že žádný jasný signál v Bruselu nedostal a komisi musí plán teprve oficiálně předložit. Česko by kvůli tomu patrně muselo upravit národní plán obnovy, jehož schválením komisí je čerpání peněz z fondu podmíněno.
EK zatím prostřednictvím nařízení CARE umožnila členským zemím pokrývat výdaje spojené s bezprecedentní uprchlickou vlnou z kohezních fondů z končícího rozpočtového období 2014 až 2020. Česko má však podle Bartoše všechny dosud nevyčerpané peníze vázány smlouvami a jejich objem by bez toho nestačil.
Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové
Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.
V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.
Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.
I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.
Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.
Témata: Ivan Bartoš , uprchlíci
Související
9. listopadu 2024 14:28
30. září 2024 13:25
29. září 2024 13:33
29. září 2024 13:12
28. září 2024 19:07
28. září 2024 11:30