reklama

Metnar k zakázce poznamenal, že protiletadlové raketové systémy tvoří společně s nadzvukovými letouny základní pilíře protivzdušné obrany. "Proto je pořízení nové generace protiletadlového raketového systému schopného čelit soudobým prostředkům vzdušného napadení klíčovým strategickým projektem obrany státu a jednou z hlavních priorit probíhající modernizace Armády ČR," uvedl.

Systém, který je určen pro obranu vzdušného prostoru, ve výzbroji nahradí přes 40 let starý protiletadlový komplet 2K12 KUB sovětské konstrukce a výroby. Smlouvu by ministerstvo chtělo podepsat na začátku příštího roku.

Armáda chce pořídit čtyři baterie, každá z nich bude vybavena vlastním 3D radiolokátorem, systémem velení a řízení palby a čtyřmi odpalovacími zařízeními. Protiletadlový raketový systém krátkého či středního dosahu (SHORAD/MRSAM, Short Range Air Defence/Medium Range Surface to Air Missile) je určen k ochraně měst, jaderných elektráren, letišť, průmyslových center či jiných důležitých objektů.

Podle Pejška armáda při výběru dodavatele posuzovala celkem devět systémů od sedmi výrobců. "Na základě průzkumu trhu, konzultací se spojenci, oficiálních informací výrobců, průmyslového dne a studie proveditelnosti armáda jako nejvhodnější systém pro své konkrétní podmínky a potřeby zvolila protiletadlový raketový systém SPYDER z produkce izraelské státní společnosti Rafael," uvedl Pejšek.

Ministerstvo obrany nyní osloví s nabídkou k jednání napřímo izraelskou vládu, využije k tomu výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek na nákup vojenského materiálu. "Tento záměr kolegium ministra obrany jednohlasně potvrdilo 9. července," poznamenal mluvčí. Předpokládá, že termín uzavření smlouvy mezi vládami lze očekávat na počátku roku, dodávky by mohly začít od roku 2023. Podle Pejška bude důležitou součástí vyjednávání podíl zapojení českého průmyslu. Cílem ministerstva je, aby na zakázce měly české firmy podíl nejméně ze 30 procent. Obrana chce zároveň zajistit, aby logistickou podporu zajišťoval po celou dobu životního cyklu, který je stanoven na 20 a více let, subjekt sídlící v České republice.

Výrobce na svém webu uvádí, že systém SPYDER je schopen působit proti letadlům, helikoptérám či proti dronům a naváděné munici. Server www.czdefence.cz uvedl, že k systému lze využít mobilní radiolokátory MADR, které se ministerstvo již dříve rozhodlo pořídit z Izraele. SPYDER je možné provozovat na různých podvozcích včetně českých Tater, které armáda používá. Podle serveru systém SPYDER středního dosahu ničí cíle do vzdálenosti až 35 kilometrů ve výškách od 20 metrů do 16 kilometrů, zatímco končící systém KUB má dostřel 23 kilometrů ve výškovém rozmezí mezi 25 metry a deseti kilometry. K ničení cílů využívá střel Python 5 či Derby, které jsou asi čtyřikrát rychlejší než zvuk.

Ministerstvo obrany v poslední době využilo možnost nakoupit zbraně či vojenskou techniku přímo od vlády spojeneckého státu několikrát. Od vlády Spojených států tak pořizuje vojenské vrtulníky za asi 15 miliard korun či radiostanice Harris, s izraelskou vládou se již domluvilo na dodávce mobilních 3D radiolokátorů MADR za 3,5 miliardy korun. Řadu důležitých zakázek také ministerstvo zadává přímo vybraným výrobcům. Z Francie tak chce například koupit děla ráže, kterou využívá NATO, asi za šest miliard korun.

reklama