Počet hospitalizovaných s novým koronavirem v úterý stoupl o 353 na 4417 případů, přičemž 15 procent pacientů je v těžkém stavu. S covidem zemřelo od začátku epidemie v ČR 1719 lidí, o sto víc, než byl údaj z dnešního rána. Vyplývá to z aktuálních statistik na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00.

Rekordní byl v úterý nejenom počet nově odhalených případů, ale i množství provedených testů. Laboratoře jich poprvé udělaly přes 40.000 za den. Dosavadní rekord z pátku byl téměř 38.700 testů. Pozitivních bylo v úterý kolem 30 procent vzorků, podobně jako v předchozích dnech.

Z nemoci covid-19 se dosud uzdravilo 83.000 infikovaných, tedy asi 43 procent ze všech nakažených. Aktuálně nemocných je 118.000 lidí.

Většina nakažených má mírný průběh nemoci, počet hospitalizovaných ale roste. V nemocnicích je přibližně čtyřikrát více lidí s covidem než na počátku října. Zhruba na trojnásobek za stejnou dobu stoupl i počet těžkých případů, kterých je podle posledních údajů ministerstva 657.

Od začátku epidemie zemřelo v Česku přes 1700 lidí s koronaviruem. Za dnešek jejich počet stoupl o 51 případů, v úterý přibylo do statistik 82 případů a v dosud rekordní pondělí zemřelo 101 lidí.

Nejvýrazněji nyní přibývá nakažených na Zlínsku. Za posledních sedm dní se tam objevilo přes 1032 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100.000 obyvatel. Druhý nejvýraznější nárůst byl zaznamenán v okrese Plzeň-jih, a to 904. Přes 800 případů na 100.000 obyvatel odhalily laboratoře ještě v okresech Plzeň-sever, Hradec Králové, Prostějov, Kroměříž a Uherské Hradiště. Naopak relativně nejlepší epidemická situace je na Chebsku, kde na 100.000 obyvatel připadá 231 infikovaných.

Kvůli rychlému šíření koronavirové epidemie a s ní spojené obavě z kolapsu zdravotnického systému dnes vláda rozhodla o dalším zpřísnění protiepidemických opatření. Od čtvrtka bude znovu až na výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb. Výjimku ze zákazu budou mít prodejny potravin, čerpací stanice, drogerie, lékárny, zverimexy, optiky, trafiky, prádelny a čistírny, autoservisy, květinářství a zahrádkářství, galanterie, servisy elektroniky, myčky automobilů, domácí potřeby či železářství. V nákupních centrech budou otevřeny jen tyto prodejny. Na minimum se od čtvrtka omezí kontakty a setkávání lidí.