Na cizinecké policii se uprchlíci musí registrovat do 30 dnů po příjezdu. O speciální víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny odešli po zahájení ruské invaze, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění, a za normálních okolností by se proto museli na Ukrajinu vrátit.

Celkový počet ukrajinských uprchlíků v Česku je kolem 200.000. Kvůli náporu lidí prchajících před válkou začínají docházet standardní ubytovací kapacity. V Praze a Brně už bylo nutné část žadatelů o přístřeší nouzově ubytovat v tělocvičnách.

Česko požádalo prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU o poskytnutí 25 modulárních humanitárních základen, ve kterých by bylo možné ubytovat až 50.000 uprchlíků z Ukrajiny. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v sobotu ČTK řekl, že jde o preventivní přípravu na krizovou situaci. Ubytování v obytných kontejnerech stát použije, jakmile dojdou kapacity v tělocvičnách a kamenných budovách, dodal. Na hranu se podle něj ČR dostane za dva tři týdny.

Do Polska přišlo od začátku ruské invaze na 1,675.000 běženců z Ukrajiny

Do Polska přišlo od začátku ruské invaze, tedy od 24. února, kolem 1,675.000 běženců z Ukrajiny. Vyplývá ze dnes aktualizovaných údajů polské pohraniční stráže, podle níž jenom během soboty pohraničníci evidovali na 79.800 těchto uprchlíků. Dnes do 7:00 přišlo dalších 16.800 osob.

V sobotu nejvíce lidí z Ukrajiny do Polska vstoupilo přes hraniční přechod Medyka u města Přemyšl, přibližně 21.500. Následovaly hraniční přechody Dorohusk (12.800 lidí) a Hrebenne (11.100).

Polsko je zemí, do níž před válkou ve své zemi prchá většina ukrajinských běženců. Statisíce lidí přijímají také další státy sousedící s Ukrajinou, jako Slovensko, Moldavsko nebo Rumunsko. Do České republiky zatím dorazilo odhadem kolem 200.000 lidí z válkou zmítané Ukrajiny.