reklama

Přesto zadavateli hrozí vzhledem k závažnosti jednání a hodnotě zakázky citelná pokuta, uvedl úřad. Rozhodnutí není pravomocné, může být proti němu podán rozklad.

Návrh na uložení zákazu plnění smlouvy podal italský výrobce vojenských vrtulníků Leonardo. Ministerstvo obrany námitky této společnosti obdrželo 20. listopadu loňského roku, následující den ale podepsalo smlouvu s firmou Bell, o námitkách firmy Leonardo rozhodlo až 5. prosince.

"Zákon v tomto případě předpokládá uložení zákazu plnění smlouvy, jestliže je podán příslušný návrh. V uvedeném případě však bylo zjištěno, že uložení zákazu plnění smlouvy by znamenalo ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu, který má zásadní význam z hlediska bezpečnostních zájmů státu," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Ministerstvo obrany verdikt ÚOHS nekomentovalo s odkazem na to, že rozhodnutí zatím oficiální cestou neobdrželo. "Vyjádříme se, jakmile ho budeme mít k dispozici," sdělila ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Ministerstvo obrany se loni rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Americká firma Bell českým vojákům dodá za 646 milionů dolarů, tedy 17,6 miliardy korun s DPH, osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper.

Italská nabídka na stroje Agusta AW 139M byla levnější, ale měla podle ministerstva nedostatky. Stroje například nesplňovaly armádní požadavek na odzkoušení v operacích.

Italský výrobce podal loni v prosinci podnět k ÚOHS, aby zakázku ministerstva obrany prošetřil. Úřad však správní řízení zastavil, podnět byl totiž podán až po uzavření smlouvy. Poté Leonardo navrhl zákaz plnění smlouvy.