reklama

Tento týden hodlá ministerstvo poslat první splátku 850 milionů korun. Česká republika má za vrtulníky zaplatit 646 milionů dolarů, což je podle aktuálního kurzu 14,7 miliardy korun bez DPH. Armáda má od Američanů dostat osm nových víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper v roce 2023.

Česko uvažovalo při přípravě nákupu i o italských strojích Agusta AW 139M od společnosti Leonardo, které byly podle odborníků výrazně levnější, například ale nesplňovaly armádní požadavek na odzkoušení v operacích. "Operačně ověřený, víceúčelový vojenský vrtulník s certifikovanou výzbrojí a formou nákupu vláda-vláda nám nenabídl nikdo jiný než Spojené státy," řekl ministr obrany Lubomír Metnar.

Uvedl také, že Česká republika se při nákupu chovala jako suverénní stát. "Když se Česká republika, potažmo vláda, rozhodne touto formou pořizovat tyto vrtulníky, tuto techniku, je naprostá nehoráznost, aby soukromá firma tuto zakázku torpédovala," řekl Metnar novinářům po příletu z USA. Dodal, že ČR postupovala v souladu s českým i evropským právem.

Kombinace obou vrtulníků umožňuje plnit různé mise od humanitárních a záchranných až po leteckou podporu.

reklama