Česko podle Fialy poskytlo od ledna napadené zemi 24 tanků, 17 bojových vozidel pěchoty, 16 speciálních vozidel pro systém protivzdušné obrany, 645 řízených protitankových střel, 57 tisíc nábojů do kanonů a houfnic a 144 protiletadlových prostředků. Ukrajině byl dodán také další vojenský materiál, výstroj, náhradní díly, pohonné hmoty či věci sloužíci k radiační, chemické a biologické ochraně.

Fiala zdůraznil, že v rámci spolupráce se zahraničními partnery byla koordinována dodávka dalších stovek kusů těžké vojenské techniky. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) zmínila, že v českých skladech je nadále technika, kterou je možné poskytnout. Možnosti pravidelně vyhodnocuje náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Poznatky z probíhajícího konfliktu na Ukrajině bere armáda v potaz při nákupech techniky a tvorbě obranné strategie, uvedla ministryně. Změnila se tak například specifikace na pořízení dronů pro české ozbrojené síly.

Fiala už v pondělí po schůzce s předsedy vlád zemí Visegrádské čtyřky (V4) zdůraznil, že v probíhajícím konfliktu na Ukrajině je třeba nadále podporovat Kyjev. "Musíme dělat všechno proto, abychom Ukrajině pomohli, a pokračovat v tlaku na Rusko," prohlásil předseda občanských demokratů.