reklama

Před útoky na počítačové systémy nemocnic a dalších významných cílů varoval ve čtvrtek Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Hrozbu úřad hodnotí na úrovni vysoká, tedy hrozba je pravděpodobná až velmi pravděpodobná. Dnes NÚKIB vydal pro zařízení, kterým může kybernetický útok hrozit, obsáhlejší doporučení jak postupovat.

V noci na dnešek se terčem kybernetického útoku stala Fakultní nemocnice Ostrava. Cílem byl jeden z jejích serverů. Útok odrazila. Podobné útoky správci její sítě odrážejí často, řekla ČTK mluvčí zdravotnického zařízení Petra Petlachová. Nemocnice byla podle ní terčem cíleného kybernetického útoku také před několika dny.

Ataku zvenčí odolal také počítačový systém Fakultní nemocnice Olomouc. Správci systému rozpoznali podezřelé aktivity, které mohou souviset s varováním od NÚKIB, uvedl mluvčí nemocnice Adam Fritscher. "Zaznamenali jsme zvýšenou aktivitu skenování sítě z avizovaných IP adres a měli jsme na doporučení všechny systémy nadstandardně zálohované," uvedl.

Pokusy o průnik do informačního systému zjistily dnes ráno na několika místech Nemocnice Pardubického kraje. "Kybernetické zabezpečení společnosti tyto problémy včas detekovalo, a nedošlo tak k žádným ztrátám či poškození našich systémů nebo dat," uvedla na dotaz ČTK mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Pražské Letiště Václav Havla oznámilo, že při útocích z posledních dnů se hackeři pokoušeli získat především přístupové údaje do systémů. Ataky se podařilo včas odhalit a odvrátit, uvedl člen představenstva Letiště Praha Milan Špaček. "Nedošlo tak k žádnému narušení našich informačních systémů ani úniku informací," dodal.

Podle ministra Vojtěcha byly sice jednotlivé incidenty v nemocnicích odbourány, je ale nutná neustálá obezřetnost. Jeho úřad je v kontaktu s úřadem pro kybernetickou bezpečnost, policií a Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ), doplnil. Ve čtvrtek v Senátu ministr uvedl, že hackeři se o napadení některých nemocnic i ministerstva zdravotnictví už pokusili.

reklama