Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko podle Rakušana dohodu o předávání dodržuje, Bratislava tvrdí opak

Vít Rakušan (STAN)
Vít Rakušan (STAN)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česká republika dodržuje při předávání běženců na Slovensko podmínky readmisní dohody. ČTK to sdělil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na slova svého slovenského protějšku Romana Mikulce. Ten v Bratislavě uvedl, že Česko podmínky dohody nedodržuje a vyzval k nápravě.

Rakušan podle svého vyjádření chápe, že znovuzavedení kontrol na slovensko-české hranici je opatřením, které je pro všechny strany nepříjemné a náročné. "Bohužel je ale v současné situaci nutné a přináší bezpečnost občanům České republiky. My jsme byli od počátku připraveni k jednání se slovenskou stranou, dodržování platné readmisní dohody bylo vždy naším požadavkem a přáním. Proto jsme samozřejmě i nyní připraveni k vyjasnění všech záležitostí, které tato smlouva obsahuje. Nicméně na důsledném postupu při uplatňování readmisí trváme," uvedl.

Česko v souvislosti s migrační vlnou zavedlo kontroly na hranicích se Slovenskem na konci září nejprve na deset dnů, jejich trvání následně prodloužilo do 28. října včetně. Podle informací ČTK se Bratislavě nezamlouvá to, že Česko pouze oznamuje Slovensku, že mu vrací migranty, které pak také vysadí na hranici, aniž vyčká na reakci slovenských úřadů. Do Prahy poslal Mikulec oficiální dopis, ve kterém upozornil na dodržování podmínek dohody, které zahrnují přesně dohodnutá místa a časy. "Bohužel, česká strana toto nedodržuje. My své závazky plníme, ale máme určité kapacity," řekl Mikulec. Podle něj se tak stává, že se v příhraničí s Českem pohybují skupiny migrantů, protože slovenské úřady neměly dostatek času na to, aby je mohly převzít.

Slovenská policie už dříve uvedla, že běžence, kteří se dostanou na Slovensko z Maďarska, Budapešť až na výjimky od Bratislavy nepřebírá.

Od zahájení hraničních kontrol ze strany Česka i Rakouska zadrželo Slovensko k úterý podle údajů slovenského ministerstva vnitra 1180 migrantů a 24 převaděčů. Česko od zahájení svých kontrol na hranici se Slovenskem podle údajů policie zadrželo k dnešnímu ránu téměř 2600 migrantů a 56 převaděčů.

Témata:  Vít Rakušan uprchlíci Slovensko

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy