Hamáček dále uvedl, že Česko aktuálně má 250.000 ochranných obleků a další jsou na cestě. "Můžeme si to dovolit a oni je zoufale potřebují," poznamenal. Petříček uvedl, že už jednal s velvyslanci Španělska a Itálie ČR o způsobu, jak dar fyzicky předat.

Petříček ve středu naznačil, že by pomoc mohla být ve formě vyslání lékařských týmů. Zároveň ale upozornil, že takové rozhodnutí by bylo na ministerstvech zdravotnictví a obrany.

Metnar vyslání vojenských lékařů dnes vyloučil. "Do Itálie odjet nemohou. Jsou třeba doma. Pomáhají a budou dále pomáhat našim občanům. Armáda se na boji s pandemií výrazně podílí už nyní a přicházejí další požadavky," uvedl na twitteru.

Metnar po jednání vlády dodal, že písemnou žádost od Petříčka vyhodnocoval společně s armádním generálním štábem. "Nemáme kapacity, abychom mohli v současné době vyslat vojáky či zdravotníky do Itálie či jinam," uvedl. Obrana podle něj podpoří jakékoliv humanitární akce, které by mohly nejvíc postiženým zemím pomoci. "Ale co se týče personálu a vojáků, nebudeme nikoho vysílat," dodal.

Podobně jako Metnar se vyjádřil na tiskové konferenci po jednání vlády i náměstek ministra zdravotnictví a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. "Nabídka, aby zdravotnické jednotky armády odjely do Itálie, je sice pochopitelná, ale potřebujeme je tady. Nemáme kapacity, abychom se obešli bez armády a jejích zdravotníků," řekl. Podle něj budou vojenské zdravotnické složky hrát zásadní roli pro to, aby vláda mohla odstranit plošná restriktivní opatření.

Pomoc Itálii a Španělsku už nabídlo například Německo. Důležité podle Petříčka je, aby se země Evropské unie chovaly solidárně.

V Česku je několik týdnů nedostatek zdravotních ochranných pomůcek, například roušek či respirátorů. Zatím stát za nákupy v zahraničí vynaložil tři miliardy korun.

Mluvčí ministerstva vnitra Adam Rözler ve středu uvedl, že vnitro celkem objednalo přes 70 milionů roušek, deset milionů respirátorů, 250.000 ochranných obleků nebo více než pět milionů rukavic. Dodáno bylo ke středě 14 milionů roušek, skoro čtyři miliony respirátorů, 120.000 obleků a 250.000 rukavic.