Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.
Podezření na další ohnisko nákazy slintavky a kulhavky panuje na farmě nedaleko slovenských Malacek, tedy přibližně 50 kilometrů od hranic s Českem. "Z tohoto důvodu s okamžitou platností zpřísňujeme s veterinární správou režim kontrol na hraničním přechodu Lanžhot. Dodržujte biosecurity a všechna preventivní opatření," napsal Výborný na sociální síti X.
V Česku se již od čtvrtka přistoupilo k dalším opatřením v souvislosti se šířením slintavky a kulhavky v sousedních zemích. Rozhodlo se o omezení vjezdu nákladních vozidel přepravujících zvířata a živočišné produkty ze Slovenska. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.
Od půlnoci ze středy na čtvrtek jsou pro taková vozidla otevřeny jen čtyři hraniční přechody na hranici se Slovenskem. Konkrétně jsou to přechody Lanžhot–Brodské v Jihomoravském kraji, Starý Hrozenkov – Drietoma ve Zlínském kraji, Bílá-Bumbálka – Makov a Mosty u Jablunkova – Svrčinovec v Moravskoslezském kraji.
Na uvedených přechodech byly instalovány dezinfekční prahy a rohože, přes které musí kamiony přejíždět. O opatřeních rozhodla Státní veterinární správa se záměrem zamezit dalšímu šíření epidemie slintavky a kulhavky z okolních zemí do České republiky.
Kontroly na hraničních přechodech probíhají ve spolupráci s Celní správou, Policií ČR a Státní veterinární správou. Opatření se týká vozidel přepravujících zvířata nebo určených k přepravě zvířat, živočišných produktů nebo vedlejších živočišných produktů.
Na celém Slovensku je od úterý kvůli slintavce a kulhavce vyhlášena mimořádná situace. Premiér Robert Fico (Smer-SD) řekl, že momentálně není možné odhadnout výši škod. Podle jeho slov mohou astronomicky růst. "Tohle je smrtelně vážná věc," řekl a varoval, že nákaza ohrožuje celé Slovensko. Zmínil, že u tisícihlavého stáda hrozí farmě ztráta až 10 milionů eur.
Šéf vlády i ministr zemědělství Richard Takáč již slíbili podporu chovatelům do posledního centu. "Chceme nahradit škody, které vzniknou," prohlásil premiér s tím, že peníze na odškodnění se najdou klidně i na úkor jiných resortů. Pomoci by podle něj mohla i Evropská unie.
Nákaza se u našich sousedů objevila po téměř 50 letech, podle slovenských vládních představitelů se rozšířila větrem z Maďarska. Obnovení jednoho chovu dobytka může trvat přibližně dva roky.
Témata: Marek Výborný , nemoci, dobytek , Slovensko
Související
10. ledna 2025 14:01
18. října 2024 18:11
11. září 2024 15:31
18. února 2024 13:33
28. ledna 2024 15:19