Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se umístilo na pátém místě v Evropě v počtu kybernetických útoků

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Česko se v dubnu umístilo na pátém místě v Evropě mezi zeměmi, které byly nejčastěji terčem kybernetických útoků. Celosvětově mu patřila 26. příčka. Zatímco jedna česká organizace čelila v průměru 1800 kyberútokům za týden, evropský průměr se pohybuje okolo hranice 1100 útoků za týden. Uvedla to dnes bezpečnostní firma Check Point.

Sousední Slovensko se podle společnosti naopak umístilo až ke konci tabulky evropských států a na 84. místě globálně patří mezi bezpečnější země. První, tedy nejnebezpečnější, místo obsadilo v celosvětovém srovnání znovu Mongolsko.

Největšímu množství kyberútoků čelí v tuzemsku podle výzkumného týmu Check Pointu nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenský sektor, poskytovatelé internetových služeb a poskytovatelé spravovaných služeb.

Nejrozšířenějším škodlivým programem byl v dubnu podle společnosti pokročilý modulární trojan Emotet. Ten v březnu využíval k šíření nejrůznější kampaně s velikonoční tematikou a měl dopad na více než desetinu organizací. V dubnu se jeho vliv trochu propadl.

Jedním z důvodů může být podle firmy i rozhodnutí Microsoftu zakázat makra spojená se soubory Office. Emotet proto změnil taktiku a šíří se pomocí nebezpečných e-mailů obsahujících odkaz na službu OneDrive. Jakmile Emotet pronikne do počítače, může škodit nejrůznějšími způsoby, jeho provozovatelé totiž nabízí své služby na darknetu dalším hackerům, upozornila společnost.

"Kybernetické hrozby se neustále vyvíjí a velké korporace, jako je Microsoft, mohou ovlivnit, jaké cesty kyberzločinci k šíření malwaru používají. Patrné je to nyní například u Emotetu, který začal používat novou techniku," uvedl Tomáš Růžička z Check Pointu.

V dubnu také narostl počet útoků zneužívajících zranitelnost v prostředí Java pod názvem Spring4Shell. Ačkoliv zatím není v první desítce, jen za první měsíc bylo touto hrozbou zasaženo více než 35 procent organizací po celém světě, dodala společnost.

Témata:  kybernetická bezpečnost hackeři

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy