Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ROZHOVOR: Expert radí, jak být v online světě v bezpečí

Karol Suchánek
Karol Suchánek
Foto: Amaze

ROZHOVOR: Jak našlapovat v online světě bezpečně? Jak mít soukromí na sítích i jinde pod kontrolou? Na tyto otázky vám odpoví expert na kybernetickou bezpečnost Karol Suchánek. Připravil několik praktických rad, díky nimž můžete v online světě kráčet bezpečně a beze stresu.

Jak vás napadlo spojit dva zdánlivě nesourodé světy – technologie a emoce?

Svět technologií dnes v lidech vyvolává velké emoce, často ty negativní – máme tu obrovský problém s fake news, kyberšikanou u dětí, nejrůznější podvodné systémy… Lidé by se měli naučit vyhledávat informace, aby nenaletěli a případně, aby věděli jak reagovat, pokud se tak stane. Nejde o to rušit facebooky a být offline – naopak, online svět akceleruje potenciál lidstva, jsme díky němu více propojení, naše znalosti se přelévají rychleji, můžeme být dokonce na druhém konci světa a pracovat jako bychom byli někde lokálně. Technologie nám zjednodušují život, jen je třeba dodržet několik jednoduchých zásad.

Jak si tedy správně zabezpečit svůj online svět?

Nejdůležitější ze všeho je zmapovat svou digitální stopu – vědět, kde všude máme účty, zanalyzovat je, zabezpečit a uložit do správce hesel. Začít je třeba emailem, pak přejít na sociální sítě, finance a klasické účty jako je třeba účet do Apple, který sdružuje další informace… Zkrátka zabezpečit ta nejhodnotnější data, a to co nejdříve. Když vám někdo ukradne auto, hned si toho všimnete, ale u dat to tak není – korporacím trvá v průměru dvě stě dnů než zjistí, že byly hacknuté… 

Jaké heslo je bezpečné?

Snažte se vyhnout krátkým heslům, které lze odhadnout – v anglickém jazyce je nejčastější heslo “password”, v Česku pak “123456”. Vhodná nejsou ani jména za svobodna, dětí, psů apod. Ideální je vytvořit si jednu tzv. “Passphrase” – bezpečnou frázi. Třeba takto: zvolte si oblíbenou hlášku z filmu – například “Hliník se odstěhoval do Humpolce”, každé slovo pak začněte velkým písmenem, mezery nahraďte nějakým speciálním znakem jako je tečka, vykřičník, otazník… a někde přidejte číslici. Tak získáte dlouhé, silné, ale lehce zapamatovatelné heslo. V našem případě by pak heslo vypadalo takto: „Hlinik.Se Odstehoval.Do.Humpolce19“ Přidáte ho do svého heslového manažeru a ten pak nastaví hesla pro vaše ostatní účty.

A jak v online světě chránit děti?

Základ je nic jim nezakazovat – online svět je pro děti lákadlo a najdou cesty, jak do něj vstoupit. V první řadě je důležité mít s nimi dobrý vztah, získat si jejich důvěru, aby nás i do svého online života pustili. Tak jako se jich ptáme “jak bylo ve škole”, tak je dobré s nimi komunikovat i o tom, co se děje v jejich virtuální realitě – na co se dívají, s kým si píšou, jaké aplikace používají… Pokud vám pak řeknou “Napsal mi nějaký cizí pán”, je důležité vše řešit bez emocí a rozkrýt situaci, abychom mohli dítě včas zachránit. Bohužel neexistuje antivirus, který tyto predátory vyfiltruje. Je nutné edukovat sebe i děti – můžete si například pořídit rodinnou verzi správce hesel, děti můžete poslat na zábavný kurz bezpečnosti na sítích, podívat se na film V síti apod. Já sám jsem loni absolvoval na padesát přednášek po středních školách, viděl jsem, jak děti v online světě fungují, zlepšuje se jejich přístup v tom, jak vycvičit hlavu, aby dokázala rozpoznat podvod… 

Jaké jsou nejnovější “trendy” v nebezpečí online světa?

Velkým tématem současné doby jsou tzv. bazaroví podvodníci, kteří vám pošlou email, jakmile někam na web umístíte inzerát, v němž něco prodáváte. Vymyslí si šikovný příběh, díky kterému jim dáte přístup k svým datům – někdy slibují, že pro danou věc pošlou kurýra, chtějí vyplnit formulář…, jen abyste jim dali údaje o své platební kartě. A pak už to má rychlý spád…

Dále se jedná o tzv. sociální inženýrství, tedy manipulace – nejčastěji přes emaily, čili phishing. Pro podvodníky je to levné a technicky nenáročné. Sledují zajímavá data jako je například období daňového přiznání, voleb apod., kdy vám nepřijde tolik zvláštní, že po vás někdo chce dovyplnit nějaký formulář, něco doplatit… Tyto emaily jsou dnes navíc díky umělé inteligenci skvěle napsané. Je to pak na vás, zda uvěříte a takzvaně se hacknete sami…

Dalším dlouhodobým trendem je tzv. “falešný bankéř,” kdy vám zavolá „bankéř“ – pan X  z vaší banky a oznámí vám, že vaše peníze jsou v nebezpečí. Často uvede, že vám vše ještě za chvilku potvrdí pan Y, který tvrdí, že je od policie. A to se opravdu stane, dokonce jeho jméno najdete na stránkách policie… Peníze tak převede, protože vás to přesvědčí…

A nakonec uveďme třeba tzv. “asijský krypto-romantický podvod,” kdy vás přes sociální sítě kontaktuje atraktivní osoba druhého pohlaví. Ze sociální sítě komunikaci převede na jinou platformu, třeba na WhatsApp, kde vás začne pomalu zpracovávat. Vytváří si s vámi osobní, byť virtuální vztah, píše vám i několikrát denně, jak a co vaří, jak sportuje, většinou máte podobné zájmy…, až jen tak mimo řečí po nějakém čase vzpomene, že má tajnou strategii, jak zbohatnout investicemi do kryptoměn. V té době už máte emoční vztah, vybudovanou důvěru, zainvestujete a peníze už nikdy nevidíte.

A jak se tedy v online světě nejen cítit, ale být v bezpečí?

Rozhodně dodržovat zásadní bezpečnostní pravidla – svůj online svět si zabezpečit a kontakty zvenčí si vždy prověřovat. Za zvážení rozhodně stojí i návštěva kurzu, kde se dozvíte vše potřebné – třeba takového, jaký pravidelně pořádáme na Lanterně ve Velkých Karlovicích. Je určen pro všechny, kdo chtějí zabezpečit online svět svůj, firemní, koho zajímají emoce v kybernetickém světě a především pro všechny, kdo chtějí být mentálně zdraví v dnešní technologické době.

Témata:  kybernetická bezpečnost Karol Suchánek

Aktuálně se děje

29. dubna 2024 17:06

Nová pravidla pro svazky LGBT budou platit od ledna. Pavel podepsal novelu

Prezident Petr Pavel v pondělí podepsal novelu občanského zákoníku, která od ledna 2024 zavádí nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů. Předpis už dříve schválila Poslanecká sněmovna, Senát se jím nakonec vůbec nezabýval. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy