Počet kybernetických útoků na tuzemské uživatele internetu letos meziročně vzrostl přibližně o 20 procent. S útokem se již setkalo 22 procent Čechů. Mezi nejčastější typy incidentů patří kliknutí na infikovaný odkaz v mailu nebo zneužití příliš jednoduchých přihlašovacích údajů k internetovým službám. Vyplývá to ze zářijového průzkumu technologické společnosti Gordic mezi tisícovou respondentů.
Usnadňování si vyplňování údajů na internetu je mezi Čechy běžné. Zhruba 69 procent dotazovaných si něm ukládá buď všechna, nebo alespoň některá hesla k různým internetovým stránkám. Jediným důvodem je přitom neochota si hesla buďto pamatovat, či jen vyplňovat. Tento krok, který uživatelům internetu ušetří sotva pár sekund, je přitom obrovský zdroj moci pro případné virtuální útočníky.
Dalším potenciálním nebezpečím jsou veřejné Wi-Fi sítě, na které se dá připojit bez hesla či jiného ověřovacího faktoru. Takové se nejčastěji nacházejí v obchodních centrech či kavárnách a jejich připojení využívá 59 procent Čechů. Sice jde o rychlý způsob přístupu k internetu, který je navíc zdarma, údaje přihlašovaného jsou však kvůli tomu případnému útočníkovi velice snadno přístupné.
Spolu s pohybem ve virtuálním prostoru jde ruku v ruce podle průzkumu i využívání mobilního telefonu. Většina společnosti si totiž už bez něj nedokáže představit každodenní fungování, mívají v něm uloženo vše od kontaktů, přes pracovní informace, po údaje k bankovnictví. I přesto však 15 procent Čechů nepoužívá žádný zámek k odemčení obrazovky. V dnešní době se přitom jedná o standardní výbavu jednotlivých telefonů, dodává firma Gordic. Pokud má však internetový uživatel obavy, zda jeho e-mail nebo telefon nějakým způsobem unikl z databáze osobních údajů, může si to jednoduše ověřit na stránce www.HaveIBeenPwned.com. O této možnosti však ví podle průzkumu pouze devět procent dotazovaných.
Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu se přitom závažná trestná činnost přesouvá právě do kyberprostoru a na internet. Kriminalisté evidují za loňský rok celkem 9518 trestných činů páchaných v kyberprostoru. V roce 2020 to bylo 8073 případů, zatímco v roce 2011 jich bylo zaregistrováno "pouze" 1502.
Témata: hackeři, kybernetická bezpečnost
Související
11. srpna 2024 15:53
9. srpna 2024 21:52
26. července 2024 10:38
7. května 2024 16:04
4. května 2024 18:21
3. května 2024 12:44