Na cizinecké policii se uprchlíci musí registrovat do 30 dnů po příjezdu. O speciální víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny odešli po zahájení ruské invaze, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění, a za normálních okolností by se proto museli na Ukrajinu vrátit.

V neděli na on-line schůzce jednali hejtmani se zástupci vlády o náhradách za ubytování uprchlíků a jejich evidenci. Dnes večer by pak měla Asociace krajů ČR jednat o připomínkách hejtmanů k vládním opatřením týkajícím se uprchlíků.

Do ČR před válkou uprchlo zatím přes 200.000 Ukrajinců. Česko už požádalo Evropskou unii o poskytnutí modulárních humanitárních základen, ve kterých by bylo možné ubytovat až 50.000 uprchlíků. Ministerstvo obrany zvažuje pro uprchlíky vybudovat i stanová městečka.

Kuba: Ubytování uprchlíků by pomohl i program na rekonstrukci nevyužitých objektů

Ubytování ukrajinských uprchlíků lze řešit i vytvořením vládního programu, ze kterého by mohly obce čerpat peníze na rekonstrukci objektů, které nyní nevyužívají. Vytvořily by v nich zázemí pro přicházející uprchlíky z Ukrajiny, kterou napadlo Rusko. ČTK to řekl předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS).

Šlo by podle něj o rekonstrukce, na nichž by dělníci pracovali jen pár týdnů. Kraje podle něj prosazují plošné rozmístnění uprchlíků po republice. Chtějí tím rozložit zátěž na všechny obce a města.

"Obce často mají objekty, které zůstávají prázdné. Potřebovaly by drobnou rekonstrukci a tím by vzniklo v uvozovkách jednoduché ubytování. Obce do těch objektů zatím neinvestovaly, protože se jim to nevyplatilo, jelikož pro Čechy by to nebylo atraktivní bydlení. Ale po drobné úpravě by z toho mohlo být zázemí mnohem komfortnější, než je tělocvična nebo hala," uvedl Kuba.

Podle něj by podobný projekt výrazně usnadnil začlenění uprchlíků do standardního života. Kuba uvedl, že stejně tak je důležité, aby Ukrajinci hledali zázemí po celé republice a nevznikaly tak etnicky homogenní uprchlické lokality. "Pokud by například každá obec přijala čtyři Ukrajince, usnadnilo by to řadu věcí. Snadněji pro ně najdete zaměstnání nebo pro děti místo ve školách a snadněji je začleníte do společnosti," uvedl.

Stát zatím navrhuje pro ubytovací zařízení kompenzaci 180 korun za uprchlíka na noc. Podle Kuby je částka nízká a to platí především pro hotely a penziony, kterým vzniká výrazná ztráta. "Ale nechceme se jako kraje dohadovat jen o těch 180 korun. Ta debata musí být mnohem komplexnější a znovu opakuji, že požadujeme od státu především systémové řešení celé situace," uvedl. Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) dnes ČTK řekl, že kraje budou po vládě žádat zvýšení příspěvku ze 180 korun na den na 250 nebo 270 korun.

Vláda bude se zástupci krajů jednat dnes od 18:00. Do Česka před válkou uprchlo zatím přes 200.000 Ukrajinců. Česko už požádalo Evropskou unii o poskytnutí modulárních humanitárních základen, ve kterých by bylo možné ubytovat až 50.000 uprchlíků. Ministerstvo obrany zvažuje pro uprchlíky vybudovat i stanová městečka.