reklama

Podle odborníků není v současné době v ČR očekáváno zavedení plošných protiepidemických opatření. Hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová sdělila, že epidemická situace je v souladu s předpokládanými hodnotami. Ministr Válek zdůraznil, že aktuálně šířící se varianta koronaviru je zatím nejnakažlivější.

Ministr na tiskové konferenci uvedl, že "očkování šetří peníze, které můžeme následně použít na léčbu pacientů s vzácnými onemocněními."

Od prvních dodávek vakcín do ČR bylo podle dat ministerstva podáno 18,9 milionu dávek a očkováno je 65 procent populace. Válek však zdůraznil, že bude třeba očkovat každoročně podobně jako u chřipky.

Pouze 240.000 lidí obdrželo třetí posilující dávku, a pouze 17.000 čtvrtou. "Zabráníte tím velmi vážnému průběhu, ale nezabráníte nakažení," dodal.

Válek dále uvedl, že antivirové léky stojí u jednoho pacienta zhruba 20.000 korun, zatímco náklady na očkování jsou řádově stokoruny. Dostatek léků v ČR je podle ministra zajištěn, zejména léku lagevrio, i když firma vyrábějící paxlovid snížila dodávky o přibližně 30 procent.

Ministerstvo před koncem roku navýšilo objednávky léku lagevrio o desítky tisíc balení. Válek uvedl, že "lagevrio má méně kontraindikací a je o něco levnější." Ministrův náměstek Josef Pavlovic (Piráti) informoval, že lék paxlovid byl objednán i z Británie.