Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fakultní nemocnice v Motole přišla o šéfa. Válek odvolal Ludvíka

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Policie obvinila v kauze kolem Fakultní nemocnice Motol, která se naplno rozjela dnešním zásahem, celkem 16 osob. Podle policistů došlo k ovlivnění realizace projektů financovaných nebo spolufinancovaných z rozpočtu EU v celkové hodnotě přes čtyři miliardy korun. Jedním z obviněných má být odvolaný šéf nemocnice Miloslav Ludvík. 

NCOZ potvrdila, že zahájila trestní stíhání 16 osob obviněných z trestných činů poškození finančních zájmů Evropské unie, dotačního podvodu, přijetí úplatku, podplacení, nepřímého úplatkářství a legalizace výnosů z trestné činnosti. 

"Na základě vlastních poznatků policie bylo zahájeno v roce 2023 prověřování skupiny osob podezřelých z korupce týkající se veřejných zakázek Fakultní nemocnice v Motole. Podezřelé osoby podle zjištění detektivů měly systematicky parazitovat na veřejných zakázkách tím způsobem, že za možnost realizace veřejných zakázek měly požadovat neoprávněné finanční plnění, u kterého následně zakrývaly jeho původ," uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. 

Podle policistů došlo závažným korupčním jednáním k ovlivnění realizace projektů financovaných nebo spolufinancovaných z rozpočtu Evropské unie v celkové hodnotě přesahující čtyři miliardy korun. 

K realizaci se přistoupilo dnes ráno po shromáždění dostatečného množství důkazního materiálu. Zadrženo bylo 22 osob, z nichž 16 bylo obviněno. Policie provedla 60 zajišťovacích úkonů, z toho 46 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Na úkonech se podílelo více než 350 policistů. 

Věc dozoruje pověřený žalobce Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním podezřelým osobám tresty odnětí svobody až na 12 let. 

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek s ohledem na závažnost obvinění odvolal ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka z funkce, informoval web novinky.cz. Vedením zařízení je pro tuto chvíli pověřena náměstkyně pro léčebně-preventivní péči Lucie Valentová-Bartáková.

Témata:  Miloslav Ludvík Vlastimil Válek Fakultní nemocnice v Motole (FNM) Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

5. října 2025 16:15

Stačilo! se propadá ještě hlouběji. Jeho po volbách škemrá o peníze na složenky, klavír a uhlí

Šéf hnutí Stačilo! Daniel Sterzik, známý na sociálních sítích jako Vidlák, se po volebním neúspěchu obrátil na své příznivce s neobvyklou a otevřenou prosbou o finanční podporu. Vidlák žádá fanoušky, aby mu přispěli na úhradu běžných životních nákladů, jako jsou složenky, elektřina, uhlí nebo dokonce hodiny klavíru pro jeho děti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy