Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prymula odmítl rezignovat, prý nic neporušil. Už se spekuluje o jeho nástupci

Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nehodlá sám rezignovat na svůj post. Premiér Andrej Babiš (ANO) ho k tomu dopoledne vyzval poté, co deník Blesk vydal fotografie, které ministra zachytily bez roušky při nočním odchodu z restaurace. Prymula na briefingu řekl, že nic neporušil.

Schůzka, které se zúčastnili šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant, se podle něj uskutečnila v soukromých prostorách vyšehradské kapituly.

Babiš na dopolední tiskové konferenci uvedl, že pokud Prymula sám neodstoupí, odvolá ho. Podle článku 74 ústavy člena vlády odvolává prezident, jestliže to navrhne předseda kabinetu. Za prezidentem Milošem Zemanem jede Babiš dnes odpoledne do Lán.

"Stojím tady jako člověk, který vypadá, že káže vodu a pije víno. To, co je nesmírně důležité, je dodržování jakýchsi symbolů, tedy že lidé, kteří rozhodují o opatřeních, by je měli samozřejmě dodržovat. Na základě obrázků, které se dnes objevily v Blesku, to vypadá, jako že jsem něco porušil. Já tady s plnou vážností říkám, že jsem nic neporušil," řekl Prymula na briefingu, kde nebyly umožněny dotazy novinářů.

Uvedl, že ve voze při cestě na schůzku měl roušku. "Na Vyšehradě jsem z vozu vystoupil opět v roušce a šel jsem přes dané restaurační zařízení do soukromých prostor vyšehradské kapituly," uvedl. Podle Blesku se jednání uskutečnilo v restauraci Rio's na pražském Vyšehradě. Faltýnek navíc ve Sněmovně dnes řekl, že šéfa dotyčné restaurace zná a domluvil se s ním, aby je oba nechal v salonku v zavřeném podniku.

Také Prymula dnes ráno týdeníku Respekt řekl, že přišel do salonku restaurace, kam byl pozván, a to za účelem jednání, nikoli stravování. Poznamenal také, že účastníci většinově po dobu schůzky neměli na obličeji roušky, protože konzumovali nápoje, například kávu.

"Když jednání skončilo, vracel jsem se prostorem, který je venku. Byl jsem tam sám, šel jsem bez roušky, přišel jsem k automobilu, sedl jsem si do něj a vzal jsem si roušku," uvedl Prymula. "Jediné, co je technicky v řádu sekund, že se tam vyskytoval můj pracovník, který byl v automobilu a šel mi otevřít dveře. Roušku jsem si nasadil v automobilu bezprostředně po dosednutí," dodal ministr.

Od rána se též liší výroky Faltýnka a Prymuly ohledně tématu jednání. Zatímco Faltýnek ve Sněmovně uvedl, že s Prymulou probíral vládní návrh na působení zahraničních vojenských zdravotníků v Česku, ministr Respektu řekl, že tématem jednání byla mimořádná opatření a také to, co by měl Prymula vylepšit z hlediska komunikace. Na briefingu odpoledne Prymula poznamenal, že se řešila také problematika plošného testování v moravskoslezském regionu.

"Na základě tohoto tady ještě jednou prohlašuji, že jsem nic neporušil. Z tohoto důvodu já sám rezignovat nehodlám. Samozřejmě je možností pana premiéra, abych byl odvolán," zakončil své vystoupení Prymula.

Prezident podle ústavy "odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády". Loni trval přes čtvrt roku spor o výměnu ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Zeman nejprve nepřijal jeho demisi, po Babišovu návrhu na odvolání ministra argumentoval tím, že mu ústava nestanovuje lhůtu, ve které musí ministerskému předsedovi vyhovět. Zeman dostal návrh na konci května, Staňka odvolal až k 31. červenci.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský tehdy řekl, že pokud předseda vlády navrhne odvolat ministra, nedává ústava prezidentovi žádný prostor k vyjednávání a má povinnost návrhu vyhovět, a to bez zbytečného odkladu. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) hlavu státu kritizoval, že jedná zcela mimo ústavu, Babiš však odmítl na hlavu státu podat kompetenční žalobu.

Média spekulují o tom, že Prymulu na postu ministra zdravotnictví nahradí některý jeho náměstek nebo někdo z ředitelů velkých nemocnic. Nejčastěji ve veřejném prostoru zaznívají jména náměstka pro zdravotní péči Aleksiho Šeda nebo exministra a šéfa motolské nemocnice Miloslava Ludvíka. Spekuluje se také o epidemiologovi Rastislavu Maďarovi, který byl v týmu bývalého ministra Adama Vojtěcha (za ANO) pro boj s epidemií. Nikdo z nich na dotaz ČTK, zda nabídku dostali a jak na ni reagovali neodpověděl.

Šedo je náměstkem ministra pro zdravotní péči od začátku září, předtím působil jako děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Obsadil místo, které zůstalo volné po květnovém odchodu náměstka Prymuly na nově vytvořené místo zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví na úřadu vlády. Prymula musel opustit ministerstvo kvůli sporům s tehdejším ministrem Vojtěchem, který po náměstcích žádal bezpečnostní prověrku. Národní bezpečnostní úřad ji Prymulovi nevydal ani rok po podání žádosti.

Z ředitelů fakultních nemocnic České televizi potvrdil, že nabídku na ministerský post dostal, šéf Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl, který ji ale odmítl.

Už při zářijovém odchodu Vojtěcha, kterého pak nahradil právě Prymula, se spekulovalo o řediteli Fakultní nemocnice v Motole Miloslavu Ludvíkovi. Ten na podzim s podporou ANO a ČSSD kandidoval do Senátu, nebyl ale úspěšný. Ministrem zdravotnictví za ČSSD byl od prosince 2016 do prosince 2017 ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). S roční pauzou tak přes 20 let vede největší českou nemocnici v Motole.

Témata:  Ministerstvo zdravotnictví Roman Prymula vláda ČR Rastislav Maďar Miloslav Ludvík

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.