Výši zabaveného majetku prozradil velvyslanec na Ukrajině Radek Matula během setkání s vedením ukrajinské agentury pro vymáhání a správu majetku (ARMA). Tyto sankce byly uvaleny na Rusko jako reakce na jeho vojenskou invazi na Ukrajinu.

Během jednání obě strany diskutovaly o budoucích možnostech spolupráce, zejména v oblasti identifikace, vyhledávání a správy majetku. Radek Matula zdůraznil, že české úřady odpovědné za trestní řízení pečlivě sledují informace o osobách, které jsou pod sankcemi. Taktéž potvrdil, že Praha stojí za podporou členství Ukrajiny v Evropské unii a NATO, což zdůraznil Kyiv Independent.

Ukrajinská vládní agentura ARMA má za úkol hledat, monitorovat a spravovat majetek, který je předmětem trestního řízení. Její hlavními cíli jsou předcházení nezákonnému zisku a podpora právních procesů.

Během minulého roku bylo zabaveno 277 vozidel, 136 nemovitostí a 537 uměleckých děl. Získané prostředky ve výši 25,8 miliard ukrajinských hřiven (15,6 miliard Kč) byly převedeny do fondu pro zvládnutí následků ruské ozbrojené agrese.