reklama

Až tři pozůstalí, v případě, že jde o manžela či manželku nebo dítě, mohou na základě dnešního rozhodnutí vlády počítat každý s peněžitou pomocí 200.000 korun. Sourozenci obětí budou mít nárok na 175.000 korun. Jestliže by pozůstalí byli čtyři, suma přepočtená na jednu osobu se sníží ze zákonných důvodů na 150.000 korun.

Pomoc rodinám obětí už schválila také zastupitelstva Ostravy a kraje. Rodinám zavražděných každá ze samospráv pošle 100.000 korun. Zranění dostanou polovinu. Na podporu zraněných a rodin obětí ostravské střelby se skládá také veřejnost. Účet na pomoc pozůstalým zřídila nejenom ostravská fakultní nemocnice, ale také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava. Veřejnou sbírku zahájila také Vězeňská služba ve spolupráci s policejním odborovým svazem. Výtěžek je určen na pomoc pro rodiny dvou zastřelených příslušníků Vězeňské služby.

Zvuku sirén nebude předcházet žádné upozornění či doprovodný text, půjde o souvislý táhlý tón. Kabinet také doporučil, aby se ve stejném čase rozezněly zvony.

Muž z Opavska v ostravské fakultní nemocnici před týdnem zastřelil šest lidí, další tři zranil. Kriticky zraněná žena o dva dny později zemřela, a stala se tak sedmou obětí střelby.

Dvaačtyřicetiletý střelec zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý 10. prosince po 07:00. Čekající pacienty střílel z nelegálně držené zbraně z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Z nemocnice se střelci podařilo odejít před příjezdem policie. Navštívil matku, které se s činem svěřil a oznámil jí, že se zabije. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice. Svým zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci.

reklama