Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko v úterý uctí památku obětí střelby ve FN Ostrava

Střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě
Střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě
Foto: Policie ČR

Sirény k uctění sedmi obětí střelce v ostravské fakultní nemocnici se rozezní po celé zemi v úterý v poledne. Budou houkat jako v jiných případech dvě minuty a 20 vteřin. Návrh dnes schválila vláda. Odškodnění má v gesci ministerstvo spravedlnosti. Bude se řídit zákonem, informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle jeho stranického kolegy ministra kultury Lubomíra Zaorálka to znamená, že bude odstupňované, například podle počtu členů pozůstalé rodiny.

Až tři pozůstalí, v případě, že jde o manžela či manželku nebo dítě, mohou na základě dnešního rozhodnutí vlády počítat každý s peněžitou pomocí 200.000 korun. Sourozenci obětí budou mít nárok na 175.000 korun. Jestliže by pozůstalí byli čtyři, suma přepočtená na jednu osobu se sníží ze zákonných důvodů na 150.000 korun.

Pomoc rodinám obětí už schválila také zastupitelstva Ostravy a kraje. Rodinám zavražděných každá ze samospráv pošle 100.000 korun. Zranění dostanou polovinu. Na podporu zraněných a rodin obětí ostravské střelby se skládá také veřejnost. Účet na pomoc pozůstalým zřídila nejenom ostravská fakultní nemocnice, ale také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava. Veřejnou sbírku zahájila také Vězeňská služba ve spolupráci s policejním odborovým svazem. Výtěžek je určen na pomoc pro rodiny dvou zastřelených příslušníků Vězeňské služby.

Zvuku sirén nebude předcházet žádné upozornění či doprovodný text, půjde o souvislý táhlý tón. Kabinet také doporučil, aby se ve stejném čase rozezněly zvony.

Muž z Opavska v ostravské fakultní nemocnici před týdnem zastřelil šest lidí, další tři zranil. Kriticky zraněná žena o dva dny později zemřela, a stala se tak sedmou obětí střelby.

Dvaačtyřicetiletý střelec zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý 10. prosince po 07:00. Čekající pacienty střílel z nelegálně držené zbraně z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Z nemocnice se střelci podařilo odejít před příjezdem policie. Navštívil matku, které se s činem svěřil a oznámil jí, že se zabije. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice. Svým zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci.

Témata:  Jan Hamáček Lubomír Zaorálek Česká republika střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Odbory odvolaly protest. Fiala je zve k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají.