Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko vyslalo do Číny vojenský speciál, přiveze rychlotesty na koronavirus

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Z kbelského vojenského letiště dnes ráno odletěl vojenský speciál do Číny pro rychlé testy na nový typ koronaviru. ČTK to řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Zpět by se letadlo mělo vrátit v noci z úterý na středu.

Letadlo ze Kbel odstartovalo kolem 07:00, do čínského Šen-čenu letí s mezipřistáním v ruském Novosibirsku.

Bojujeme proti koronaviru. Ráno v sedm hodin jsme odletěli do Číny pro potřebné rychlotesty. Vrátíme se co nejdříve. pic.twitter.com/z1g9lTyk99

— Armáda ČR (@ArmadaTweetuje) March 16, 2020

Premiér Andrej Babiš v neděli uvedl, že v Číně nabere 100.000 rychlotestů na koronavirus. "Testy jsou určené pro rychlou diagnostiku osob, které mají příznaky respiračního onemocnění a je u nich podezření pro nákazu koronavirem. Výsledky testů jsou k dispozici do 29 minut," napsal Babiš.

Armáda do Číny vypravila Airbus 319. Po návratu stroj podle Pejška dezinfikují liberečtí vojenští chemici.

Vojenští piloti do Číny letěli již na začátku března. Do Číny tehdy přepravili českou humanitární pomoc na boj proti koronaviru.

Témata:  Andrej Babiš vláda Čína Armáda České Republiky koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.