V noci se s problémy potýkala zejména dálnice D1, která byla kvůli počasí na několika místech uzavřena. Kamiony měly problémy některé kopce vyjet a komplikovaly pak údržbu hlavního tahu. Policie na Vysočině ráno budila řidiče odstavených kamionů u 104. kilometru u Větrného Jeníkova směrem na Prahu. Kolona byla v tomto úseku D1 kolem 06:00 až na 118. kilometr.

Problémy jsou také na dálnici D8, zejména na 52. kilometru. Kolony se tam kvůli porouchanému autu tvoří v obou směrech. Na silnici číslo sedm u Chomutova směrem k Hoře sv. Šebestiána se tvoří sněhové jazyky. Ve dvou pruzích stojí kamiony.

Jižní Moravu dnes ráno ochromila ledovka, největší problémy jsou na Hodonínsku. Po celém kraji se zpožďují autobusy i vlaky. Některé regionální silnice nejsou sjízdné, některé spoje hromadné dopravy nejezdí. Řidiči musejí být velmi opatrní.

Komplikace působí sníh také v hlavním městě, zastavena byla více než desítka linek příměstských autobusů. Sníh postihl také přepravu na železnici, největší problémy jsou v Praze a středních Čechách. Komplikace způsobuje sníh na kolejích a zaváté výhybky.

Sníh komplikuje provoz vlaků v ČR i příměstských autobusů v Praze

Sníh komplikuje dnes ráno provoz vlaků v Česku. Kvůli sněhové kalamitě nejedou například osobní vlaky mezi Prahou a Benešovem nebo na Kolínsku. Problémy jsou také u Přelouče v Pardubickém kraji a Frýdlantu v Libereckém kraji. Vyplývá to z aktuálních informací na webu Českých drah. S problémy se potýkají i příměstské autobusy v Praze.

Podle webu Pražské integrované dopravy je provoz více než desítky příměstských autobusů kvůli zhoršené sjízdnosti silnic zastaven. Jde o linky spojující hlavní město s Kostelcem nad Černými lesy a s Novým Knínem. Provoz dalších linek může být značně omezen, cestující mají počítat s výrazným zpožděním napříč celou sítí.

Meteorologové před hustým sněžením varovali, od nedělního večera do dnešního rána očekávali 15 až 20 centimetrů sněhu. Výstraha platí do dnešních 9:00.

Sníh výrazně komplikuje dopravu v Praze, stalo se několik nehod

Sníh a na některých místech také ledovka komplikují ráno dopravu v Praze. Problémy mají autobusy, vlaky a kvůli zapadaným výhybkám i tramvaje. Stalo se také několik nehod. Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) doporučuje, aby lidé, pokud musí někam jet, využívali především metro.

"Během noci vydatně sněžilo. Na mnohých místech jsme zaznamenali pět až deset milimetrů za šest hodin, což může být až 15 centimetrů prachového sněhu. Nejvíc nasněžilo na pomezí středních a východních Čech," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Omezení v hlavním městě se týká desítek linek autobusů a tramvají. ROPID o nich informuje na svém webu nebo twitteru. Informace jsou také na webu Pražského dopravního podniku. Některé spoje mají i více než hodinu zpoždění, musí jezdit odklonem, jiné vůbec nevyjely. Komplikace jsou také v okolí Prahy, problémy tak mohou mít lidé, kteří se chtějí do hlavního města dostat.

České dráhy na svém webu upozorňují na kalamitní stav na železnicích. Nevyjely třeba některé spoje z Prahy do Kolína, z Nymburka do Prahy, nejely některé vlaky mezi pražským hlavním nádražím a Benešovem u Prahy nebo z hlavního města do Berouna.

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou místy zledovatělé

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou dnes sjízdné jen s maximální opatrností. Místy nebo celé úseky jsou zledovatělé, pokryté ledovou krustou, čerstvým či rozbředlým sněhem. Policie v noci zaznamenala zvýšené množství nehod. ČTK to dnes sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Dohlednost stále zhoršuje sněžení. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic jsou některé silnice na Bruntálsku sjízdné jen se sněhovými řetězy. Na Opavsku silný vítr vytváří od středních poloh sněhové jazyky.

Na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá platí v obou směrech zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Při nehodách podle mluvčí nebyl nikdo vážněji zraněn. Aktuálně nehody komplikují dopravu například na dálnici D1 za Klimkovickým tunelem ve směru na Polsko, na D56 u Staříče na Frýdecko-Místecku a na Novojičínsku na silnicích I/48 u Starého Jičína a I/57 v obci Vrchy.

Silnice v obci Vrchy je neprůjezdná, blokují ji stojící kamiony. Policisté tam odklánějí dopravu. Na D56 se dá se zvýšenou opatrností projet, ale mohou tam vznikat kolony vozidel, protože tam dvě stojící auta tvoří překážku.

Na jihočeských silnicích leží rozbředlý sníh

Na mnoha jihočeských silnicích leží rozbředlá vrstva sněhu. Vozovky jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Silničáři odklízeli sníh od nedělního večera celou noc, nasadili 180 sypačů a 30 traktorů. Nehody a problémy kvůli sněhu nezaznamenali. ČTK to dnes řekl Jan Vykouk ze Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

"Jezdili jsme od večera celou noc. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, mnohde je rozbředlá vrstva sněhu, někde sníh krytý inertním posypem. Směna, která přišla do práce, bude sníh znovu shrnovat a sypat místa, která mohou být zledovatělá," řekl Vykouk.

Podle webu Českých drah je na jihu Čech omezená doprava v úseku Gmünd - České Velenice. Porouchal se vlak rakouského dopravce. Místo osobních a spěšných vlaků budou zhruba do 11:30 jezdit autobusy.

Na Jesenicku napadlo až 10 centimetrů sněhu, jinde déšť se sněhem

Až deset centimetrů sněhu napadlo v noci na dnešek na Jesenicku. V ostatních místech Olomouckého kraje padal mrznoucí déšť, který se nad ránem změnil v sněžení. Ledovku avizovali správci silnic na některých místech ještě nad ránem, nyní většinou silnice pokrývá vrstva sněhu nebo rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Uzavřena je podle dopravních informací policie kvůli náledí silnice mezi Nivou a Protivanovem na Prostějovsku.

"Zima je v plné síle, napadlo asi deset centimetrů sněhu. Na vozovkách je po chemickém ošetření sněhová kaše a stále sněží. Vše je sjízdné, ale zimní výbava je potřebná. Problémy mohou nastat pro nákladní dopravu hlavně ve stoupání jako je oblast Rejvízu, Ostružné, Ramzové či Videlského kříže," řekl dnes ČTK dispečer jesenické správy silnic.

Na Šumpersku, na druhé straně Červenohorského sedla, naopak napadl pouze centimetr sněhu. Silničáře tam naopak potrápil mrznoucí déšť. "Přes noc padal mrznoucí déšť, který nad ránem vystřídal sníh. Všude leží vrstva ledu se sněhem," řekl dnes ČTK dispečer šumperské správy silnic.

Dopravu v Libereckém kraji dnes komplikuje sněžení a silný mráz

Dopravu v Libereckém kraji dnes komplikuje sněžení a silný mráz. Problémy mají hlavně kamiony ve stoupáních, vlaky a autobusy nabírají zpoždění. Uzavřena je kvůli sněhu už od nedělních 18:00 pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny silnice I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. V kraji napadlo až 20 centimetrů sněhu, při teplotách, které klesají i k minus 13 stupňům, ztrácí sůl na silnicích účinnost, řekl ČTK Eduard Bark, provozní technik společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti.

Osmnáctikilometrový úsek silnice z Tanvaldu na Harrachov se v posledních letech pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice stačí jediný uvízlý kamion. Na uzavření tahu do Polska přes Krkonoše upozorňuje nové proměnné dopravní značení v Příšovicích, Jablonci nad Nisou nebo Vratislavicích. "Do Polska musí řidiči kamionů po silnici I/35 přes Hrádek nad Nisou," řekl Bark. I tam ale dnes ráno zkomplikovaly provoz kamiony uvízlé na kruhovém objezdu u Bílého Kostela nad Nisou.

I na hlavních tazích je v Libereckém kraji sníh, silnice jsou sjízdné jen s velkou opatrností. Na silnicích nižších tříd je ujetá vrstva sněhu, zejména na Semilsku se vlivem větru mohou tvořit jazyky a závěje. Kvůli sněhu je stále pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Silnice se neudržuje chemicky, a pro nákladní vozy je nesjízdná. Alternativní trasa pro nákladní dopravu vede po silnici I/13 přes Frýdlant, kterou silničáři udržují chemicky.

Na silnicích ve Zlínském kraji se tvoří náledí, místy leží i sníh

Na silnicích ve Zlínském kraji se dnes ráno tvoří náledí. Především na Vsetínsku a Kroměřížsku je také pokrývá vrstva nového sněhu, který je na hlavních tazích většinou rozbředlý, na silnicích nižších tříd místy zledovatělý. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. V některých místech uvízly kamiony, které blokují provoz, vyplývá z údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR. V kraji nadále platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před tvorbou ledovky, která může být i velmi silná. Autobusy a vlaky nabírají zpoždění.

Uvízlý kamion částečně blokuje provoz na nadjezdu na silnici I/57 ve Vsetíně, obdobná situaci je i v kopci na silnici II/150 v Osíčku na Kroměřížsku. Před ledovkou varují silničáři mimo jiné ve Vsetínské ulici ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku nebo v Lípě na Zlínsku. Problémy v dopravě jsou ale i na jiných místech kraje.

Nesjízdná zůstává kvůli ledovce silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku. Téměř pětikilometrový úsek vedoucí z podstatné části kopcovitým terénem a přes les silničáři přes zimu neudržují. Se zbytky sněhu a ledu musejí řidiči počítat i na silnici z Koryčan na Kroměřížsku směrem na Vřesovice na Hodonínsku. Ani ta není přes zimu udržovaná.

V hradeckém kraji na silnicích sníh,místy sněhové jazyky

Silnice v Královéhradeckém kraji jsou po nočním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. Na hlavních tazích zůstávaly po údržbě zbytky sněhu. Na horských silnicích ležela po pluhování souvislá vrstva sněhu a na vedlejších silnicích ve vyšších oblastech okresů Náchod, Trutnov, Rychnov nad Kněžnou a Jičín se místy tvořily sněhové jazyky. Vlivem nízkých teplot mohla být místy snížena funkčnost chemického posypu, vyplynulo z ranního hlášení Ředitelství silnic a dálnic.

V Královéhradeckém kraji bylo ráno mrazivé, sněžilo, bylo zataženo, teploty se pohybovaly mezi minus deseti až minus sedmi stupni Celsia, na horách kolem 11 stupňů pod nulou, uvedli dnes ráno na webu meteorologové.

Silnice v Ústeckém kraji pokryl sníh, kolaps hrozí na D8

Silnice v Ústeckém kraji jsou dnes většinou pokryté ujetým sněhem. Problémy jsou podle webu policie na dálnici D8 ve směru na Prahu, zejména na kilometru 51,5 až 52. Kolony se tam ale kvůli porouchanému autu tvoří v obou směrech. Na silnici číslo sedm u Chomutova směrem k Hoře sv. Šebestiána se tvoří sněhové jazyky. Ve dvou pruzích stojí kamiony, na místě je sypač. Podle dispečerky ze Správy a údržby silnic Ústeckého kraje zatím nejsou žádné cesty uzavřené.

Rovněž ve směru na Prahu zhruba na 64. kilometru je porouchané auto, které uvízlo na sněhu. Blízko uvízly tři kamiony. Na dálnici se pohybuje vozidlo údržby, které ji pravidelně ošetřuje. Kamiony blokují provoz také u obce Libočany na Lounsku ve směru na Kadaň na Chomutovsku, je tam ledovka.

"Je mráz, takže sůl hůř zabírá, sníh se drží, ale i na sněhu se jezdit dá," řekla dispečerka. Všechna silničářská vozidla, kterých je zhruba 80, jezdí celou noc, uvedla.

Sníh a náledí komplikují dopravu v Karlovarském kraji

Vrstva sněhu a pod ním místy náledí komplikujídnes dopravu na silnicích v Karlovarském kraji. Od neděle napadlo v kraji asi osm centimetrů sněhu, který zůstává při teplotách hluboko pod nulou na silnicích ležet. Silničáři varují před kluzkou vozovkou.

Hlavní tahy v kraji jsou s opatrností sjízdné, i když na nich je vrstva nového sněhu s vyjetými pruhy nebo krytá posypem. Teploty se ráno pohybovaly mezi minus sedmi až minus deseti stupni Celsia. I na ošetřených vozovkách tak může vznikat ledovka.

Během dne by měly srážky ustávat, mrznout má ale stále. Teploty se mají ve dne pohybovat mezi minus dvěma až minus pěti stupni Celsia.

Na silnicích Vysočiny je sníh, místy nemohou vyjet kamiony

Na silnicích Vysočiny je po nočním sněžení ujetý nebo rozbředlý sníh, v některých kopcích mají problémy vyjet kamiony. Řidiči by měli jezdit se zvýšenou opatrností, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby Roman Hubený. Kvůli špatným klimatickým podmínkám stála v noci na dnešek i dálnice D1. Policie ještě budí řidiče odstavených kamionů u 104. kilometru u Větrného Jeníkova směrem na Prahu.

Kolona byla v tomto úseku D1 kolem 06:00 až na 118. kilometr. Čtyři policisté jdou pěšky po dálnici a řidiče kamionů budí, řekla ČTK mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Dodala, že obtížně sjízdné jsou i další silnice v kraji. U Moravských Budějovic na Třebíčsku po 04:00 havaroval nákladní vůz, zranili se dva lidé.

Na silnicích Vysočiny se v noci nejdřív tvořila ledovka, pak začalo sněžit. K ránu byly teploty tři až osm stupňů pod nulou. "Vyjelo všech 114 sypačů, jezdily celou noc minimálně dvakrát nebo třikrát," uvedl dispečer. Na solených silnicích je rozbředlý sníh, jinde je vrstva ujetého sněhu.

Ledovka ochromila dopravu na jižní Moravě, linky mají zpoždění

Ledovka ochromila dopravu na jižní Moravě, největší problémy jsou dnes ráno na Hodonínsku. Po celém kraji se zpožďují autobusy i vlaky. Některé regionální silnice nejsou sjízdné, některé spoje hromadné dopravy nejezdí. Řidiči musejí být velmi opatrní, zjistila ČTK od silničářů a dopravců.

"Z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek je téměř zcela ochromena doprava na linkách v oblasti Kyjova a Veselí nad Moravou. Řada spojů je zrušena, jízdní řád není možné dodržet," informovali na twitteru pracovníci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Potíže jsou také na Znojemsku, Vyškovsku či Brněnsku.

Silničáři nabádají řidiče k opatrnosti prakticky v celém kraji. Silnice Drnovice-Podomí na Vyškovsku je uzavřená pro nákladní vozidla nad 12 tun. Řidiči neprojedou ani ze Šebetova na Blanensku směrem na Pohoru. I jinde se tvoří náledí, případně na silnicích leží nový sníh.

Vrstvy sněhu a mráz značně komplikují dopravu v Plzeňském kraji

Vrstvy sněhu a mráz značně komplikují dopravu v Plzeňském kraji. Podle silničářů je to nejhorší situace v letošní zimě. Problémy mají hlavně kamiony, které by hlavně na silnice II. a III. třídy dnes neměly ještě pár hodin vyjíždět. Údržbové vozy budou v terénu celý den. Odpoledne už nemá sněžit, ale ještě více mrznout. ČTK to řekl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička.

Všem řidičům doporučil maximální opatrnost. "Pokud nemají zimní gumy, tak ať to ani nezkouší," uvedl. V celém regionu jsou dnes v 06:30 teploty kolem mezi minus sedmi až osmi stupni Celsia.

"Každou chvíli to někde stojí. Kamiony se hnout nemohou. Situace se soustavně mění," uvedl. Podle Slapničky nikde nejsou hodinové kolony, ale každou chvíli ve stoupáních stojí nákladní vozy, které nemohou vyjet.