Český průmysl přešel v únoru do meziročního poklesu o 0,3 procenta z lednového revidovaného růstu o 1,2 procenta. Stále ho brzdí především výroba aut, jejíž problémy se projevují i v navazujících odvětvích. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se průmyslová produkce snížila o 2,4 procenta.
Meziroční výsledky českého průmyslu se v posledních měsících pohybují na úzké hranici mezi růstem a klesáním. V listopadu rostl o 1,3 procenta, v prosinci klesl o 1,6 procenta, v lednu pak rostl o 1,2 procenta. "Průmyslová produkce již několikátý měsíc v řadě v podstatě stagnuje. Ve většině odvětví výroba mírně rostla, v automobilovém průmyslu zůstala v poklesu," uvedl ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Automobilový průmysl si v únoru proti loňskému roku pohoršil o 9,3 procenta. Potýká se například s přetrvávajícím nedostatkem dílů. "Vliv problémů u výrobců automobilů se v únoru opět projevil i v navazujících odvětvích, např. výrobě pryžových a plastových výrobků," sdělila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Produkce pryžových a plastových výrobků klesla o 2,7 procenta.
O téměř sedm procent horší výsledek než loni v únoru vykázala také produkce energií. "Teplé počasí ovlivnilo pokles ve výrobě elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, vysoká srovnávací základna pak ve farmaceutickém průmyslu," dodala Doležalová.
Většina dalších odvětví ale rostla. Například výroba ostatních nekovových minerálních výrobků si polepšila o více než 15 procent. "Produkce se zvýšila jak ve sklářském průmyslu, tak ve výrobě stavebních hmot," podotkli statistici. Dvouciferný růst zaznamenala také třeba výroba nápojů, oděvů či nábytku nebo ostatní zpracovatelský průmysl.
Hodnota nových zakázek vzrostla o 5,6 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 6,1 procenta, tuzemské o 4,9 procenta. "Růst hodnoty nových zakázek v řadě odvětví byl výrazně ovlivněn dynamickým růstem cen," uvedl ČSÚ. V automobilovém průmyslu se ale zakázky meziročně snížily o pět procent.
Počet zaměstnanců v průmyslu se proti loňskému únoru snížil o 0,3 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla o 5,1 procenta.
Analytici: Český průmysl stagnuje, růst tlumil pokles výroby automobilů
Situace českého průmyslu se v únoru nezměnila, růst tlumil pokles výroby automobilů. Další vývoj bude záležet na situaci na Ukrajině, průmysl by zasáhlo především zastavení dodávek energií z Ruska. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK.
"Produkce meziročně mírně poklesla, čímž zůstala nepříliš vzdálená výsledkům v předchozích třech měsících. I pohled na výrobu jednotlivých odvětví průmyslu ukázal na vcelku stabilní vývoj," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
Upozornil, že dlouhodobě nepříznivá situace zůstala ve výrobě aut a navazující výrobě pryží a plastů. Meziroční pokles výroby motorových vozidel se v únoru prohloubil, řekl. Předstihová čísla včetně nových objednávek podle něj naznačují další útlum výroby v nejbližších měsících, ale žádnou velkou tragédii.
"Některé příčiny poklesu byly spíše jednorázové, jako například dopad teplejšího počasí na výrobu a rozvod elektřiny, plynu a tepla. Slušný byl růst nových zakázek, tam ale k opticky dobrému výsledku napomohl výrazný růst cen komodit a ostatních nákladů," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Válečný konflikt na Ukrajině a sankce proti Rusku budou pro nejbližší měsíce znamenat novou situaci, a to zhoršení na straně průmyslové výroby, objednávek i exportů, podotkl.
Další vývoj průmyslové výroby bude poznamenán eskalací konfliktu na Ukrajině, potvrdila analytička Komerční banky Jana Steckerová. Vzhledem k přerušení některých dodávek do průmyslu z této oblasti lze podle ní v březnu čekat ještě výraznější propad českého průmyslu. "Rizikem jsou i lockdowny v Číně, které mohou opět narušit dodavatelské řetězce, které se začátkem letošního roku již začínaly narovnávat. Pozitivní je, že objednávkové knihy zůstávají plné a poptávka se zatím zdá být silná," dodala.
"V průmyslu, který poslední měsíce stagnuje, což potvrdily také únorové výsledky, se začínají navíc začnou odrážet dopady ruské invaze na Ukrajinu. Již nyní jsou průmyslové firmy silně ovlivněny komplikacemi v dodávkách vstupů, které odebíraly z Ukrajiny i Ruska. Ačkoli se podniky snaží hledat jiné dodavatele, změna kontraktů je časově i finančně náročná. Kvůli chybějícímu materiálu jsou společnosti tlačeny ke zdražování, a to se promítá do cen pro koncové spotřebitele. Některé podniky dokonce musí omezovat svou výrobní činnost," komentuje ve stanovisku zaslaném serveru Globe24.cz Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
"Zatímco indexy podnikatelských nálad, ať již se jedná o konjunkturální průzkum či indexy PMI, ukazovaly pro začátek letošního roku solidní sentiment mezi průmyslovými podniky, tak ruská agrese na Ukrajině vyhlídky pro postupné oživování výrobní aktivity jednoznačně zhoršují. Velkým problémem pro podniky zůstávají na začátku roku vstupní ceny, což jasně potvrzuje velmi vysoký růst cen průmyslových výrobců. S válkou na Ukrajině se bohužel proinflační riziko jednoznačně zvyšuje a s tím i vyhlídky na letošní vývoj průmyslu," uvedl ve stanovisku, které má server Globe24.cz k dispozici, Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.
Témata: průmysl
Související
30. října 2024 11:03
11. září 2024 11:44
24. května 2023 10:58
9. května 2023 11:51
19. dubna 2023 11:22
28. února 2023 10:00