"Neregistrujeme žádné zvýšení počtů fyzických útoků na občany Ruska žijící na našem území. To samé platí i o majetkové trestné činnosti, byť samozřejmě ojedinělé incidenty existují," uvedl Moravčík. Z informací z jednotlivých krajů podle něj vyplývá, že se nejedná o rozšířený fenomén

Česká média po zahájení invaze na Ukrajinu psala o tom, že se Rusové v Česku obávají nenávistných reakcí veřejnosti i politiků. Podle serveru tn.cz čelí zejména nevybíravým komentářům na sociálních sítích. Server Aktuálně.cz zase informoval o tom, že některým Rusům lidé nadávají nebo jim posprejují fasády domů. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) také na konci února prohlásil, že se objevují útoky na ruské děti ve školním kolektivu.

Zejména na verbální útoky si stěžují například některé restaurace a další podniky s ruskou tematikou ve Spojených státech. V jednom případě došlo v USA i na ničení majetku. V Londýně na protest proti ruské invazi na Ukrajinu obsadila skupina squatterů dům patřící ruskému miliardáři Olegu Děripaskovi, který má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Ve Francii se do vily bývalého Putinova zetě Kirilla Šamalova vloupali dva aktivisté. Chtěli ji nabídnout ukrajinským uprchlíkům.