reklama

Dozvuky otřesů byly podle svědků cítit i na Sokolovsku. Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala hasiči nemají hlášené žádné škody.

"Zatím se zdá, že jde spíš o ojedinělý otřes, nepředcházely mu žádné menší otřesy. Ale to naznamená, že by to nemohl být začátek roje," uvedla Doubravová. Epicentrum zemětřesení bylo podle seismologů v hloubce asi 7,7 kilometru pod zemí a bylo asi dva kilometry od Lubů u Chebu. V oblasti se časté zemětřesné roje vytvářejí spíše o něco jižněji, kolem Nového Kostela. Naposledy se na Chebsku objevily silnější záchvěvy asi před měsícem, měly sílu okolo dvou stupňů.

Otřesy okolo 16:45 zaznamenali i lidé v Jindřichovicích na Sokolovsku. Projevily se například cinkáním skleniček ve skříních, řekli ČTK svědkové. Při síle okolo tří stupňů magnituda ale obvykle nevznikají škody.

Hasiči nemají v souvislosti s otřesy země hlášené žádné škody. "V této souvislosti nebyl žádný zásah, nezaznamenali jsme ani žádné hovory na tísňové linky," uvedl Kasal.

Chebsko je z hlediska seismiky nejvíce aktivní oblastí v Česku. Zemětřesení zde jsou sice častá, ale naštěstí se drobí spíše do zemětřesných rojů, při kterých se tlaky v zemském podzemí uvolňují postupně po menších otřesech než jednorázově při silném zemětřesení. Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. To už praskaly zdi, padaly komíny a rozbíjelo se nádobí.