"Jedním z důvodů pro odkládání přeočkování bylo podle průzkumu čekání na nejnovější typ vakcín," uvedl Pavlovic. Tyto vakcíny jsou v ČR od 21. září. Podle Pavlovice jich je v současné době asi milion dávek a stovky tisíc dávek přicházejí každý týden.

Epidemie koronaviru nyní podle Pavlovice v Česku sílí už od konce září. Přibývá hospitalizovaných, kterých je nejvíc od letošního dubna, ale na jednotkách intenzivní péče je podle náměstka stabilně zhruba 60 až 70. "Nemocnice vidí spíše lehké průběhy, kdy pacienti odcházejí po několika dnech či týdnu do domácího léčení," řekl.

Odhadované reprodukční číslo je nyní asi 1,05 až 1,3. Více než třetinu pozitivně testovaných každý den tvoří lidé, kteří mají pozitivní test už nejméně podruhé. Podle odborníků se totiž současnou variantou koronaviru omikron snadněji nakazí i lidé, kteří už dříve koronavirus měli. Ani očkování z roku 2021 už většinu lidí nechrání dostatečně, protože ochrana v čase slábne.

Nové vakcíny jsou naopak upravené na varianty BA.4 a BA.5, které teď tvoří většinu nákaz. "Zatím nemáme informace o žádné jiné mutaci, která by byla ještě nakažlivější, která by kdekoliv na světě tuto mutaci vytlačovala," doplnil Pavlovic.

Epidemiologové předpokládají, že díky očkování a rozšíření méně závažné koronavirové varianty omikron nebude vážně nemocných tolik jako v předchozích podzimních vlnách epidemie. Zároveň je podle nich lidí s koronavirem výrazně více, než ukazuje statistika. Řada nakažených totiž nemá příznaky nebo se bez testování vyléčí doma.