Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Číslo R stoupá. Hrozí, že v Česku budou tisíce lidí s těžkým průběhem nemoci covid-19

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Epidemie nemoci covid-19 v Česku nadále roste, reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, dosahuje hodnoty 1,25. Hrozí, že na konci roku bude v nemocnicích 7000 lidí s těžkým průběhem onemocnění, z toho 1100 na intenzivní péči. Novinářům to dnes řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Výpočet skóre protiepidemického systému PES, podle kterého jsou v zemi nastavena opatření proti šíření epidemie, bude od ledna upraven tak, aby zohledňoval zátěž nemocnic, doplnil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Podle Duška trvá riziko, že v následujících sedmi až 14 dnech vzroste počet hospitalizovaných lidí s covidem-19. Nyní je v nemocnicích asi 4700 lidí, přes 700 vyžaduje intenzivní péči. Počty hospitalizovaných už v některých regionech rostou, to platí například pro Olomoucký nebo Moravskoslezský kraj.

Problém je také vysoký podíl nakažených mezi lidí nad 65 let. V této věkové kategorii bylo za poslední týden zaznamenáno asi 8200 nových případů. Dušek zopakoval, že asi 30 až 40 procent z nich má vysokou pravděpodobnost, že kvůli nemoci skončí v nemocnici.

Na denním nárůstu nových případů se podle Duška podílí také plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. Od té doby se udělalo asi 158.000 testů, z toho zhruba 9400 bylo pozitivních. Mezi pozitivně testovanými bylo asi 5200 lidí, kteří neměli žádné příznaky onemocnění. U antigenního testování dosahuje pozitivita pěti procent, u PCR testů, na které chodí spíše lidé se žádankou od lékaře, je to podle Duška asi 30 procent. Antigenní testování se v posledních dnech podle něj podílí asi na 20 procentech denních nových případů.

Od ledna bude upraven výpočet rizikového skóre, podle kterého se v zemi přijímají opatření proti šíření epidemie. Podle Duška by se nadále hodnota pohybovala mezi nulou a 100, ale skóre by se nemělo měnit skokově jako nyní. Změní se také parametry, ze kterých se hodnota vypočítává. "Pozitivita testů v něm s vysokou pravděpodobností nebude," uvedl Dušek. Naopak se bude zohledňovat počet pacientů v nemocnicích. Důvodem je to, že při plošném testování veřejnosti je možné zachytit bezpříznakové nemocné ještě před tím, než mohou někoho nakazit. Větší počet nových případů se pak nemusí projevit v počtu hospitalizovaných.

Vláda dnes rozhodla o přechodu do nejpřísnějšího stupně protiepidemického systému od 27. prosince. Pokud by nebyla přijata opatření, mohlo by podle Blatného denně přibýt asi 15.000 nově diagnostikovaných případů.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 nemocnice Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.