reklama

Vzhledem k nejistotě a možným rizikům pro zákazníky, kterou na trhu cestovního ruchu oznámení o úpadku Thomas Cook Group vneslo, Šrámek z CK Neckermann nevyloučil, že CK některé již zakoupené zájezdy v nadcházejících dnech zruší. V takovém případě se na dotčené klienty budou vztahovat běžné všeobecné obchodní podmínky a CK jim vrátí celou sumu za zaplacený zájezd, uvedl.

Neckermann jako dceřiná společnost koncernu skupiny Thomas Cook Group, která je v likvidaci, byl také nucen zastavit veškerý prodej jak vlastních zájezdů a pobytů, tak zájezdů a pobytů z koncernu skupiny a dalších tour operátorů.

Dceřiná společnost Neckermann CK podnikající na českém trhu je pojištěna pro případ insolvence u pojišťovny UNIQA. "Insolvence nicméně vyhlášena nebyla, pojistná událost tudíž nenastala. S CK jsme nadále průběžně v kontaktu," řekla ČTK mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. V souvislosti s úpadkem koncernu Thomas Cook Group se podle ní na pojišťovnu dnes obraceli někteří klienti české CK a žádali informace.

V rámci portálu dovolena.cz, který je součástí holdingu Student Agency, je v zahraničí 40 klientů, kteří odcestovali na pobyty z těmito cestovními kancelářemi. Nacházejí se ve Španělsku, Turecku, Bulharsku a Řecku. Dnes se do Česka vrátily asi tři desítky klientů z Turecka a Bulharska, uvedla PR manažerka Student Agency Alžběta Nečasová. Nepředpokládá, že další zákazníci, kteří si zakoupili zájezdy s těmito CK, do zahraničí odcestují.

Skupina Thomas Cook zrušila podle ní jakékoliv odlety ze zahraničí, v případě klientů dovolena.cz se jednalo o odlety z Vídně či Mnichova. "U pobytů zakoupených od CK Neckermann s odletem z ČR se stále čeká na podrobnější informace pořadatele zájezdu," informovala ČTK Nečasová.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež dnes ČTK řekl, že se česká pobočka Neckermanna ocitla v ekonomické nejistotě a vyčkává, až se vyjasní vlastnická struktura. Podle Papeže mohou nastat spíše problémy u Čechů, kteří si koupili zájezd u Thomase Cooka v Německu nebo Británii. Na ně se české zákony o pojištění cestovních kanceláří nevztahují.

S britskou společností mohou být podle Papeže také v Česku tisíce zahraničních klientů. Předpokládá, že mají hotely předem zaplacené a že maximálně budou potřebovat vyřídit cestu do vlasti, což vyřídí asistenční služby pojišťoven. Případně se budou obracet na britskou ambasádu. Panika by podle Papeže nastat neměla.

Na ústředí českého ministerstva zahraničních věcí se zatím s dotazy ohledně krachu CK Thomas Cook ani situace v CK Neckermann žádný český občan neobrátil, uvedl tiskový odbor úřadu. Pokud není cestovní kancelář schopna plnit své závazky vůči klientům, mohou požádat o pomoc české velvyslanectví v zemi, kde se nacházejí, sdělilo ministerstvo.

zdroj: YouTube

V Řecku je v současnosti kolem 50.000 klientů zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook. Zhruba 22.000 z nich by mělo během příštích tří dnů odletět domů. Oznámilo to dnes řecké ministerstvo turistiky. V sousedním Turecku je podle hotelové federace asi 45.000 turistů, kteří tam prostřednictvím firmy Thomas Cook přijeli z Británie a dalších evropských zemí.

V Řecku i Turecku panují obavy z dopadů krachu společnosti Thomas Cook na turistický průmysl. Na řeckém ostrově Kréta, kde je teď asi 20.000 klientů britské firmy, představitelé odvětví přirovnávají pád společnosti Thomas Cook k zemětřesení, uvedla agentura AP.

Turecko by podle místní hotelové federace mohlo v důsledku krachu britského touroperátora přijít ročně o 600.000 až 700.000 turistů, napsala agentura Reuters.

reklama