Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČMKOS zveřejnila vlastní návrhy úspor. Je mezi nimi restart EET

Josef Středula
Josef Středula
Foto: Facebook Josef Středula

Odbory dnes představily své návrhy na konsolidaci státních financí. Je mezi nimi například opětovné spuštění elektronické evidence tržeb, ale také zvýšení minimální mzdy. Jde o reakci na vládou představený úsporný balíček.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) tvrdí, že zavedením 12 opatření by stát mohl ušetřit více než 163 miliard korun. Návrhy jsou se všemi podrobnostmi dostupné na webu odborové centrály.

Odboráři navrhují opětovné spuštění EET, výši výnosu odhadují až na 25 miliard korun. Stejnou částku do státní kasy by podle nich přinesla i úprava paušálů společně se zrušením slevy na odvodech u kratších úvazků.

Zástupci zaměstnanců by zrušili také zpětné uplatnění daňové ztráty, stravenkový paušál nebo daňové osvobození státních dluhopisů. Dopad těchto opatření na státní finance vyčíslili na více než 50 miliard korun.

Přínosné by podle ČMKOS bylo i zvýšení minimální mzdy na 19 500 korun. Aktuálně je nejmenší možný měsíční výdělek stanoven ve výši 17 300 korun, uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí.

Vláda představila konsolidační balíček předminulý týden. Podle ministerstva financí se opatření nejvíce dotknou národních dotačních titulů, státních provozních výdajů a platů ve veřejné sféře. Příjmy se mají zvýšit prostřednictvím růstu spotřebních daní z tabáku, lihových výrobků či hazardu, zrušením daňových výjimek, zavedením nemocenského pojištění či zvýšením daně z příjmů právnických osob na 21 procent.

Témata:  odbory Josef Středula vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy