Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co bude, pokud skončí nouzový stav? Vláda představila plán

Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně
Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Kdyby Sněmovna nesouhlasila s prodloužením nouzového stavu, kabinet by po 14. únoru prostřednictvím ministerstva zdravotnictví vyhlásil veškerá možná opatření proti šíření covidu-19 podle předpisu o ochraně veřejného zdraví. Novinářům to po jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). O podpoře stavu nouze chce však jednat do poslední chvíle s opozicí i koaličním hnutím ANO.

Na nouzový stav je navázána většina klíčových opatření proti covidu-19. Pokud by skončil, chce Hamáček udělat maximum pro to, aby se minimalizovaly dopady. Ministerstvo zdravotnictví by podle Hamáčka přesunulo všechna koronavirová opatření, u kterých to lze, pod režim zákona o ochraně veřejného zdraví. Připomněl ale, že některá obdobná rozhodnutí rušily loni soudy s tím, že závažná omezení základních práv lze vyhlašovat jen krizovými opatřeními v nouzovém stavu.

Podle Hamáčka lze počítat s tím, že postup by znamenal znovu řadu žalob. "Můžu garantovat, že každé (nařízení) bude předmětem soudního přezkumu a některá z nich mohou být zrušena," uvedl. Kvůli existujícím soudním rozhodnutím je podle něj navíc zřejmé, že do režimu zákona o ochraně veřejného zdraví nelze "přepsat" všechna aktuálně platná opatření.

Kabinet žádá poslance o měsíční prodloužení nouzového stavu, aby neskončil 14. února. Nemá však tentokrát podporu KSČM a s dalšími opozičními stranami se také dosud nedohodl. "Věřím, že má smysl jednat do poslední chvíle, jsem příznivcem toho, abychom s opozicí jednali," řekl Hamáček. Chce apelovat na opoziční strany, ale i na koaliční hnutí ANO, aby dohoda vznikla.

Hamáček varoval, že v případě ukončení nouzového stavu by nemohla armáda pomáhat v nemocnicích, zdržely by se i chystané nákupy testů kvůli návratu žáků do škol. "Je třeba mít na paměti, že nám jde o lidské životy. A neměli bychom je vystavovat riziku proto, že nejsme schopni se dohodnout," konstatoval.

Podobně jako premiér Andrej Babiš (ANO) dnes Hamáček upozornil, že opoziční návrhy mají velké rozpočtové dopady a opozice při tom hlasuje proti rozpočtu jako celku. Neustálé debaty o prodlužování nouzového stavu označil za české specifikum. "U nás je z toho hlavní kolbiště mezi vládou a opozicí, je to špatně," uvedl.

Možnost, že by kabinet znovu vyhlásil nouzový stav, pokud by Sněmovna jeho další trvání nepodpořila, označili dnes právníci oslovení ČTK za protiústavní. Hamáček řekl, že o této alternativě mluvil jen na novinářský dotaz. "Já řekl, že v případě, kdy se řítíte s autem proti zdi, tak asi nemůžete vyloučit nic. To je rovina, v které to vidím. Ale byl bych strašně rád, abychom se do této debaty nedostali," uvedl.

Témata:  vláda ČR koronavirus (coronavirus) COVID-19 Jan Hamáček

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy