reklama

Pro efektivní fungování sítě odběrových míst, úsporu času a snížení rizika nákazy poblíž odběrových míst doporučuje ministerstvo lidem, aby si vždy rezervovali termín, pokud má příslušné místo rezervační systém. "Na tento termín se dostavte s optimálním předstihem, nečekejte zbytečně dlouho," doporučuje ministerstvo.

Testované lidi také ministerstvo nabádá, aby se z rezervovaného termínu odhlásili, pokud jim přestane vyhovovat. "Vyberte si odběrové místo, které vám vyhovuje a má dostatečnou kapacitu. Některá odběrová místa jsou každodenně téměř vyčerpána, a to přesto, že odebírají bezmála 1000 vzorků denně, vytíženost jiných míst může být nižší," píše resort.

V prostoru odběrového místa by měli lidé dodržovat organizační a protiepidemická opatření. "Zejména dbejte dostatečných rozestupů při čekání na odběr. Dodržujte pokyny personálu odběrového místa a stanovené pořadí," stojí v letáku. Lidé si také mají připravit osobní doklady a kontaktní informace. V případě nejasností doporučuje ministerstvo volat na linku 1221.

Laboratoře v Česku provedly už přes milion PCR testů na koronavirus. Počty testů v poslední době rostou. Více než 10.000 testů za den zatím laboratoře udělaly osmkrát, z toho sedmkrát v září. Rekordem je úterních téměř 16.000 testů. Ve středu jejich počet klesl na 14.416, což je druhý nejlepší výsledek. Podle celkového počtu testů na 100.000 obyvatel je ČR v rámci EU na 21. místě, ještě v polovině května byla v tomto srovnání na 16. místě. Média v posledních dnech informují o frontách na odběrových místech, mimo jiné na pražském Václavském náměstí. Nemocnice na Bulovce ve čtvrtek oznámila, že je zahlcena zájemci o testy a že pracovníci nestíhají přijímat lidi, kteří přicházejí bez on-line objednání.

reklama