Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co s důchodci? Hejtman apeluje na veřejnost, má velkou prosbu

Důchodci, ilustrační fotografie
Důchodci, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) vyzval lidi, jimž to rodinné podmínky a zdravotní stav rodičů a prarodičů dovolí, aby si vzali do domácí péče své příbuzné z domovů pro seniory. Pomůže se tak eliminovat riziko rozšíření onemocnění COVID-19 v těchto zařízeních. Bernard, který je kvůli kontaktu s pozitivně testovanou členkou krajské rady v karanténě, to dnes napsal na svém facebookovém profilu. V kraji se dosud v domovech pro seniory nákaza koronavirem nepotvrdila.

V domovech seniorů a dalších sociálních ústavech je v kraji podle hejtmana přes 4000 klientů. Již čtrnáct dní ve všech těchto organizacích platí přísná režimová opatření, jako je rozdělení personálu do dvou nezávislých týmů, zákaz návštěv, zvýšená hygienická opatření, zákaz balíčků, pravidelné měření teploty, zákaz koncentrace většího počtu osob a podobně, vyjmenoval.

"Musím být ale upřímný. Nemáme žádné zázračné řešení, jak případnou nákazu v těchto ústavech rychle a efektivně eliminovat," konstatoval Bernard.

K výzvě, aby si lidé, pokud je to možné, vzali své seniory domů, dospěl po projednání s experty krizového štábu. Kraj se podle něj pokouší vyčlenit asi deset procent lůžek pro případnou izolaci a chce také zajistit jeden objekt, kde by se případně mohli nakažení senioři ubytovat. "Doposud se nám v našem kraji daří ochránit ty nejpotřebnější, ale nemůžeme současnou situaci dlouhodobě udržet i bez vaší pomoci," uzavřel Bernard výzvu k rodinám seniorů.

Témata:  senioři koronavirus (coronavirus) COVID-19 důchodci

Související

Aktuálně se děje

26. června 2026 11:31

Tajemství Charlotte Gottové uniklo. Němci se s tím nemazali

Charlotte Gottová je sice jednou z nejsledovanějších osobností šoubyznysu v současnosti, ale i ona má svá tajemství. Soukromí si totiž poměrně pečlivě střeží. Přesto unikla ven jedna informace, kterou její vrstevníci opačného pohlaví neuslyší rádi. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zásilkovna představila novinku. V praxi ji uvede od července

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.