reklama

Od začátku března do dnešního podvečera bylo v Česku zjištěno 7563 případů nákazy novým koronavirem. Po odečtení vyléčených a zemřelých je aktuálně nakaženo 4240 lidí. Během dneška zatím přibylo 59 případů, což byl i celodenní přírůstek za úterý. Už týden se denní přírůstky drží pod stovkou, nejméně to bylo 41 v pondělí.

Počet testů zveřejňuje ministerstvo vždy jednou denně, a to ráno. Celkem už v Česku bylo provedeno do úterý téměř 235.000 testů včetně opakovaných u jednoho člověka. Podíl nových případů na počtu testů dosáhl v úterý 0,68 procenta a už osmý den se drží pod dvěma procenty. Začátkem dubna byl na téměř pěti procentech.

Jedním z klíčových údajů pro zvládání epidemie je počet hospitalizovaných s covidem-19, kterých je v posledních dnech méně než 400, podle dnešních ranních údajů se v nemocnicích léčí 361 nakažených. Z toho 71 pacientů bylo v těžkém stavu nebo vyžadovalo intenzivní péči. Ani počet vážně nemocných se výrazně nemění. Jako vyléčení nebo do domácí karantény už odešlo z nemocnic 623 osob, víc než polovina ze všech dosud hospitalizovaných.

Mezi kraji je nemoc nejvíce rozšířená v Praze. V hlavním městě se zatím koronavirem nakazilo 1709 lidí, což znamená téměř 126 na 100.000 obyvatel. V přepočtu na obyvatele následuje Karlovarský kraj se 121 infikovanými na 100.000 obyvatel. Následuje Olomoucký a Plzeňský kraj. V nejméně zasaženém Jihočeském kraji na 100.000 obyvatel připadá 27 případů.

V hlavním městě s covidem-19 také zemřelo nejvíc lidí, lékaři evidují 82 úmrtí. Následuje Moravskoslezský kraj s 28 a Karlovarský s 22 zemřelými. Jediný člověk s covidem-19 dosud zemřel ve Zlínském kraji. Většina obětí připadá na seniory, lidí nad 65 let zemřelo dosud 203.

Česko zatím podle odborníků covid-19 zvládlo, nyní je potřeba se vrátit k běžnému životu a nastartovat zdravotnictví. Někteří ale varují před druhou vlnou epidemie. Stát vzhledem k příznivému vývoji postupně uvolňuje omezení, která zavedl v březnu. Nouzový stav platí v Česku od 12. března a prodloužen je do 17. května. I po skončení nouzového stavu budou některá omezení dále platit, půjde zejména o nošení roušek, dodržování odstupu a dezinfekce.

reklama