Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Covid bude letos silnější. Opatřením se nevyhneme, říká Prymula

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Epidemiolog Roman Prymula varuje, že současný nárůst počtu nemocných s covidem-19 přišel nezvykle brzy a očekává, že brzy budou zavedena nová opatření. Mezi nimi může být omezení návštěv v nemocnicích a možné uzavírání oddělení kvůli nemocnému personálu.

Epidemiolog Roman Prymula varuje před narůstajícím počtem případů covidu-19 a doporučuje nošení roušek a respirátorů především těm, kteří jsou nakažení a musí se pohybovat na veřejnosti, nebo lidem s oslabeným zdravím. "Doporučil bych je hlavně těm, kteří jsou nakažení a potřebují jít někam ven, nebo citlivějším jedincům či chronicky nemocným," vysvětluje pro TN.cz. V pondělí úřady zaznamenaly přibližně 700 nových případů, přičemž Prymula odhaduje, že skutečné počty mohou být až desetkrát vyšší.

Dále vysvětluje, že rychlé šíření covidu-19 letos v létě není neobvyklé. "Zatímco chřipku míváme od listopadu do března, covid je v tom jiný. Mívá těch vln několik a ta letní, která zasahuje do podzimu, se pravidelně opakuje. Letos je jen silnější," říká. Dále dodává, že "koronavirus jsme viděli i v teplých krajích, kde se lavinovitě šířil." Co se týče dalšího vývoje, Prymula očekává, že vlna bude trvat dva až tři měsíce a že nemocnice už začínají hlásit zvýšený počet pacientů na JIP.

Pokud jde o očkování, "ano, nadále platí doporučení, že by se senioři a chronicky nemocní lidé měli nechat očkovat," uvádí Prymula. Nová vakcína na variantu JN.1 od společnosti Pfizer je k dispozici od srpna, ačkoli v současnosti se šíří varianta Kp3. "Očekávám, že dostupné očkovací látky pomohou i proti variantě Kp3," dodává. Současná očkovací látka se podle něj liší od té loňské pouze v kmeni vyvolávajícím imunogenitu.

Epidemiolog Roman Prymula doporučuje ochranu nejen očkováním, ale i nošením roušek nebo respirátorů. "Doporučil bych je hlavně nakaženým, pokud potřebují jít někam ven, nebo citlivějším jedincům, kteří jsou třeba chronicky nemocní," říká. Podle něj mohou být i textilní roušky účinné, protože "i textilní rouška zamezuje šíření viru, protože ten se musí vychýlit ze své normální dráhy. Účinnost je proto až překvapivě vysoká."

Pokud jde o opatření v nemocnicích a domovech pro seniory, Prymula potvrzuje, že "na některých místech už s tím dokonce začali. Nejde jen o to, abychom uchránili seniory a nemocné. Chráníme rovněž personál těch zařízení." Očekává dokonce, že "na některých místech budou muset lokálně zdravotnická zařízení uzavírat některá lůžková oddělení kvůli nemocným zdravotníkům."

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Roman Prymula

Související

Aktuálně se děje

17. dubna 2025 16:26

Zemřel Jaromír Štětina (†82). Stál u zrodu Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Petr Fiala (ODS)

Česko už opravdu není závislé na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.