Hospitalizovaných s prokázanou nákazou bylo na konci víkendu 891, o týden dříve jich nemocnice evidovaly téměř 1500, méně je i pacientů vyžadujících intenzivní péči lékařů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Za posledních sedm dní přibylo do statistik zatím 56 úmrtí, v průměru tedy osm denně. O týden dříve bylo zemřelých s covidem 135 a denní průměr činil zhruba 19 případů. Údaje za poslední dny se ale do statistik dostávají se zpožděním, takže konečný rozdíl nebývá tak velký.

Kromě více než 150 nově potvrzených případů covidu testy uplynulý den odhalily ještě 50 podezření na opakovanou infekci. I to znamená mírný pokles oproti předchozímu týdnu. Celkově se od začátku epidemie podle oficiálních statistik opakovaně nakazilo skoro 354.000 lidí.

Pomalejší tempo šíření nákazy ukazuje i snižující se incidenční číslo. Za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 90 nových případů, před týdnem byla celorepubliková incidence 128. Za minulý týden bylo maximem pondělních 2402 nakažených, zatímco o týden dříve jich bylo ve stejný den přes 3800. Nejnižší přírůstky bývají tradičně v neděli, kdy je i nejméně testovaných.

V neděli laboratoře zpracovaly asi 1200 PCR a antigenních testů, o týden dříve téměř 1600. Počet testů v mezitýdenním srovnání klesal i v jiných dnech minulého týdne.

Příznivý je i dál počet hospitalizovaných s pozitivním testem na covid, nyní jich je nejméně od poloviny září. V neděli bylo v nemocnicích 891 lidí s covidem, z toho 41 v těžkém stavu.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno zhruba 4,15 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. S potvrzeným covidem dosud v zemi zemřelo 41.497 lidí.

Proti těžkému průběhu covidu se lidé mohou chránit očkováním. Dosud zdravotníci v Česku podali 18,3 milionu dávek, v neděli se nechalo očkovat 184 zájemců. Ukončené základní očkování má zhruba 6,9 milionu lidí. Očkovat se podle dostupných údajů nechalo přes 65 procent populace, první posilující dávku si nechalo dát 36 procent obyvatel a druhou dávku 4,5 procenta lidí.