Cizinecké policii se za zhruba tři měsíce trvání ukrajinsko-ruského konfliktu přihlásilo 235.550 běženců, přičemž ve středu jich bylo 2078. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kteří podle posledních údajů tvoří zhruba třetinu uprchlíků. Mezi dospělými Ukrajinci s dočasnou ochranou jsou asi tři čtvrtiny žen. Úřady zatím nemají informace o tom, kolik uprchlíků, zůstává na českém území. Někteří se vracejí na Ukrajinu, nebo se přesouvají do dalších zemí.

V souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny ministerstvo vnitra chystá zpřísnění kontrol běženců a přidělování sociální pomoci. Na počátku týdne ministr Vít Rakušan (STAN) uvedl, že jedná o změně peněžní pomoci pro uprchlíky, která nyní činí 5000 korun, aspoň částečně v naturáliích. Od příštího pondělí bude muset mít žadatel pro nárok na humanitární dávku v pase razítko dokazující, že překročil ukrajinskou hranici. Tyto kroky reagují na problémy spojené s migrací Romůz Ukrajiny. Mnozí z nich mají dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v ČR nárok.

Rakušan chce kvůli romským uprchlíkům jednat se svým maďarským protějškem o rychlejších lustracích tak, aby nebyly formální a uměle neodsouvaly rozhodnutí o dočasné ochraně. Romské organizace a zástupci Romů v radě vlády pro záležitosti romské menšiny žádají kvůli přístupu k romským uprchlíkům o krizové jednání vládní rady, stěžují si na nestandardní chování i projevy rasismu či diskriminace.

Praha nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí, u kterých není jasné, zda mají nárok na dočasnou ochranu v Česku, tedy jestli nemají vedle ukrajinského i maďarské občanství. V noci na dnešek proto v Troji vyrostlo stanové městečko, kde by měla část těchto uprchlíků pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany-