Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSSD hledá nového koaličního partnera. S kým půjde do voleb? Petříček naznačil

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
Foto: Twitter

Spolupráce se Stranou zelených i s odbornou veřejností v parlamentních volbách v příštím roce je podle ministra zahraničí a místopředsedy ČSSD Tomáše Petříčka pro sociální demokracii jednou z možností. Řekl to dnes novinářům. Dovede si představit účast ČSSD v dlouhodobějším projektu založeném na kooperaci s dalšími subjekty či osobnostmi, strana se podle něj musí otevřít.

"Podle mého názoru jedna z možností je spolupráce se Stranou zelených, s odbornou veřejností, s lidmi, kteří se věnují konkrétním oblastem společenského života. Sociální demokracie se určitě musí otevřít, a to se ukázalo i v krajských volbách. Uspěli jsme tam, kde jsme byli otevření, navázali spolupráci se starosty, osobnostmi v daném kraji," řekl Petříček.

ČSSD v letošních senátních volbách neobhájila ani jeden z deseti mandátů a zbyli jí tři senátoři. V krajských volbách pak poprvé od roku 2004 nezvítězila ani v jednom kraji a ztratila většinu zastupitelských mandátů. Například v Královéhradeckém kraji v koalici se Zelenými obdržela téměř devět procent, pardubický hejtman Martin Netolický vedl ve volbách uskupení 3PK.

"Pro mě to ale není otázka pouze jednorázové spolupráce k blížícím se parlamentním volbám. Chtěl bych, aby sociální demokracie byla součástí dlouhodobějšího projektu, který by nasměroval Česko do další dekády, pomohl překonat současnou krizi, ale také zajistil stabilitu a předvídatelnost pro miliony našich občanů, kteří jsou znejistěni tím, co nás v dalších letech čeká. Nejen kvůli (koronavirové) pandemii, ale také třeba kvůli globálnímu oteplování, tlaku na změny v hospodářství, tlaku na zaměstnance kvůli přechodu na digitální technologie a robotizaci," poznamenal Petříček.

Je přesvědčený, že se sociální demokracie příští rok opět do Sněmovny dostane. Spolupráce s hnutím ANO ve vládě má podle něj jako jakákoli jiná koaliční kooperace svá úskalí, ale s tím sociální demokraté do vlády šli. Podle jeho osobního názoru by ale ČSSD měla hledat do budoucna jiné partnery. "Na sjezdu určitě bude debata, proto chceme, aby proběhl za fyzické účasti delegátů, aby diskuse byla živá a mohli jsme si jasně říci, jak chceme postupovat nejen k volbám, ale také jaká jsou klíčová témata pro nadcházejících několik let a jak sociální demokracie bude postupovat po vyhlášení výsledků parlamentních voleb," řekl Petříček.

ČSSD přesunula kvůli koronavirové epidemii sjezd z původně plánovaného lednového termínu na 9. a 10. dubna příštího roku. ČSSD bude volit vedení a hodnotit výsledky krajských a senátních voleb. Petříček neplánuje funkci místopředsedy strany obhajovat, ucházet se bude pozici předsedy pražské sociální demokracie. Naopak předseda ČSSD Jan Hamáček po volbách řekl, že se vedení strany vzdát nehodlá, protože ji nechce destabilizovat.

Témata:  Sociální demokracie (SOCDEM) Tomáš Petříček Strana zelených

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.