"Je to smutný příběh strany, která mívala třicetiprocentní podporu," řekla ČTK bývalá jihočeské hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). Za sociální demokracii kandidovala v Milevsku na Písecku, kde strana získala dva mandáty. Jeden z nich bude zastávat právě Stráská. "Levice obecně prožívá krizi. Asi její zástupci nedokáží vysvětlit lidem, že levice je zde proto, aby občanům pomohla. Obzvlášť v této době to řada z nich bude mít velmi složité," řekla Stráská.

Mrzí ji, že se strana s více než stoletou tradicí dostala do situace, kdy velká část jejích členů kandiduje pod jiným názvem. "Nechtějí nést nálepku této strany. Ale podle mě je příčinou propadu i to, že sociální demokracii chybí více osobností. Pokud je strana někde měla, ve volbách uspěla," řekla Stráská.

Zmínila Větřní na Českokrumlovsku, kde ČSSD vyhrála, kandidátku vedl krajský náměstek Antonín Krák. "Bohužel jsme v celé republice ztratili voliče, které přebralo hnutí ANO. Chybou bylo, že jsme s ním šli do vlády, neuměli jsme tam svoje úspěchy prodat a byli jsme neviditelní," řekl ČTK Krák v narážce na minulý menšinový kabinet ANO a ČSSD vládnoucí v letech 2018 –2021.

ČSSD na jihu Čech letos získala v komunálních volbách 30 zastupitelských mandátů. Před čtyřmi roky jich bylo 142. Do zastupitelstva se nedostala v řadě větších měst jako například v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci nebo Prachaticích. "Bylo jen velmi málo obcí a měst, kde sociální demokracie kandidovala jako samostatní strana. Řada našich členů se schovávala za různé jiné názvy nebo šla raději do koalic, což také o něčem svědčí," uvedl Krák.

Přestože momentálně ČSSD prožívá krizi, náměstek jihočeského hejtmana věří v lepší budoucnost. "Jsme nejstarší strana v republice a určitě se z toho dostaneme. Krizi prožily i jiné strany jako třeba KDU-ČSL nebo ODS a také ji dokázaly překonat," řekl Krák.