Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSSD navrhla novelu s pěti týdny volna a zkrácením pracovní doby

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Sociální demokraté připravili novelu zákoníku práce s uzákoněním pěti týdnů dovolené, zkrácením pracovního týdne ze 40 na 37,5 hodiny a s minimální mzdou ve výši poloviny průměrné mzdy. Návrh dnes předložili. Na tiskové konferenci ČSSD to řekl místopředseda strany Ondřej Veselý.

Do voleb zbývá zhruba půl roku. Bez předjednané podpory nemá norma šanci na přijetí. Organizace zaměstnavatelů takové změny už dřív odmítly, odbory je naopak prosazují.

"Dnes jsme podali nový poslanecký návrh jako změnu zákoníku práce," uvedl Veselý.

Podle něj má novela tři body. Prvním z nich je prodloužení zákonné dovolené o týden na pět týdnů. Sněmovna projednává už stejný návrh komunistů. Kritici záměru žádají zamítnutí a poukazují na to, že by delší dovolená měla dopady na zaměstnavatele, kteří se navíc potýkají s koronavirovou krizí. Podle zastánců návrhu řada pracovníků už nyní pět týdnů volna má a měli by ho mít i ostatní. Koncem ledna předseda komunistů Vojtěch Filip po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o další podpoře vlády řekl, že KSČM a ANO mají na pěti týdnech volna shodu. Dolní komora o tom zatím nehlasovala.

"V řadě firem už pět týdnů dovolené je. V úřadech je to dáno zákonem. Na pět týdnů má mít nárok každý zaměstnanec," uvedl Veselý.

Dalším návrhem je zkrácení osmihodinové pracovní doby o půl hodiny. Týdenní pracovní doba by tak trvala 37,5 hodiny místo 40 hodin. Podle Veselého zahraniční zkušenosti ukazují, že při kratším čase produktivita neklesá.

Jako třetí změnu místopředseda ČSSD zmínil "automat na minimální mzdu". Podle návrhu by měla odpovídat polovině průměrné mzdy. Plán na zavedení minimální mzdy ve výši průměrného výdělku z předloňska mělo ministerstvo práce pod vedením Jany Maláčové (ČSSD). Změnu ale ze své dřívější novely zákoníku nakonec před dvěma lety vyškrtlo.

O vzorec k navyšování žádali zaměstnavatelé i odbory. Na výpočtu se ale neshodli. Pokud by navrhovaná pravidla platila už letos, nejnižší výdělek by dosahoval zhruba 17.055 korun. Teď činí 15.200 korun. Vláda ho od ledna zvedla o 600 korun. O navyšování jedná každý rok tripartita, ani ta shodu nemá. Rozhoduje pak kabinetu.

S minimální mzdou roste i zaručená mzda, která se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti, odpovědnosti a složitosti práce. Pohybuje se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku.

Zaměstnavatelé navrhované změny už dřív odmítli. Podle nich by to zvedlo náklady a zatížilo firmy. Podle odborů je nutné podmínky pracovníků zlepšovat a přibližovat situaci ve vyspělých státech.

Podle Veselého by změny pomohly zaměstnancům a prospěly i ekonomice. Lidé by měli víc času a peněz a mohli by víc utrácet, míní místopředseda ČSSD. Věří, že Sněmovna novelu schválí. Do voleb zbývá ale zhruba půl roku, návrh tak zřejmě příliš šancí na přijetí nemá.

Sociální demokraté se podle předvolebních průzkumů pohybují kolem hranice pěti procent hlasů pro vstup do Sněmovny. V únoru by je volilo podle společnosti Kantar CZ či agentury Median 4,5 procenta lidí. Podle agentury Ipsos by to bylo 5,5 procenta lidí.

Témata:  Sociální demokracie (SOCDEM) zaměstnání

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy