reklama

U vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna se aktuálně podává druhá dávka vakcíny po 42 dnech, u látky AstraZeneca je rozestup mezi prvním a druhým očkováním 90 dní. "Je potřeba větší vstřícnosti ze strany státu při změně druhého termínu očkování. Chceme, aby to bylo zjednodušeno. Naším cílem je cestu k očkování zjednodušovat, nikoliv komplikovat," řekl novinářům Hamáček.

Záležitost je podle něj na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. "Nejdřív o tom musíme diskutovat na vládě. Vycházím z podnětů občanů, že ten systém automaticky generuje termíny, a ty padají do doby, kdy mají například dovolenou. Jde o to, aby ten systém byl vstřícný, co se týče změn," řekl Hamáček.

Vojtěch novinářům řekl, že o záležitosti hovořil s Hamáčkem, podle kterého by mohla záležitost napřed řešit vládní rada pro zdravotní rizika. "Budeme o tom debatovat, jak může být ten systém flexibilní," řekl. Nechtěl by, aby hrozilo prodlužování čekacích dob či nutnosti přehazovat termíny, kdyby kvůli změnám termínů nevycházela potřebná množství očkovacích látek tak, jak je jejich distribuce naplánovaná. "Budeme o tom jednat, aby to neohrozilo systém jako takový," řekl.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová před týdnem uvedla, že dovolená nebo jiné soukromé záležitosti nejsou podle ministerstva zdravotnictví důvodem k odložení druhého termínu očkování proti covidu-19. Jediným důvodem je nemoc. "Vždycky lze domluvit nějaký náhradní termín očkování, ale nemůže nepřijít z toho důvodu, že měl nějaké soukromé záležitosti. Jediné, proč by neměl přijít, je opravdu nemoc," uvedla.

reklama