"Spotřebitelské ceny v červenci pokračovaly v oslabování meziročního růstu. Na tento vývoj měly výrazný vliv ceny potravin. Ty již od prosince loňského roku zmírňují svůj meziroční růst, který byl v červenci 9,5 %. Oproti minulému měsíci ceny potravin klesly o 0,8 %," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zpomalení meziročního růstu ovlivnily zejména ceny potravin a nealkoholických nápojů, kde zmírnila svůj růst většina sledovaných položek, a ceny v oddíle bydlení. Tam zpomalily svůj meziroční růst ceny zemního plynu na 35,5 % a tuhých paliv na 26,9 %.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák očekává, že meziroční dynamika spotřebitelské inflace bude zpomalovat i v nejbližších měsících. Například dopad srpnového zvýšení spotřební daně z nafty do inflace bude podle něj vzhledem k váze nafty ve spotřebním koši zanedbatelný.

"Anualizovaná meziměsíční dynamika jádrové inflace naznačuje, že sestoupení k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB je v příštím roce pravděpodobné. V souhrnu za celý letošní rok se bude růst cenové hladiny pravděpodobně pohybovat kolem 11 %," dodal Novák.