Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSÚ: Meziroční inflace zpomalila na 8,8 procenta

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Meziroční inflace v červenci opět zpomalila. Spotřebitelské ceny vzrostly o 8,8 procenta, což bylo o 0,9 procentního budu méně než v červnu. Meziměsíčně ceny rostly o půl procenta, především kvůli vyšším cenám v oddíle rekreace a kultura. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ).

"Spotřebitelské ceny v červenci pokračovaly v oslabování meziročního růstu. Na tento vývoj měly výrazný vliv ceny potravin. Ty již od prosince loňského roku zmírňují svůj meziroční růst, který byl v červenci 9,5 %. Oproti minulému měsíci ceny potravin klesly o 0,8 %," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zpomalení meziročního růstu ovlivnily zejména ceny potravin a nealkoholických nápojů, kde zmírnila svůj růst většina sledovaných položek, a ceny v oddíle bydlení. Tam zpomalily svůj meziroční růst ceny zemního plynu na 35,5 % a tuhých paliv na 26,9 %.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák očekává, že meziroční dynamika spotřebitelské inflace bude zpomalovat i v nejbližších měsících. Například dopad srpnového zvýšení spotřební daně z nafty do inflace bude podle něj vzhledem k váze nafty ve spotřebním koši zanedbatelný.

"Anualizovaná meziměsíční dynamika jádrové inflace naznačuje, že sestoupení k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB je v příštím roce pravděpodobné. V souhrnu za celý letošní rok se bude růst cenové hladiny pravděpodobně pohybovat kolem 11 %," dodal Novák.

Témata:  inflace CZK (česká koruna) Český statistický úřad (ČSÚ)

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy