reklama

O zmírnění pravidel zavedených proti šíření nemoci covid-19 dnes ČTK informovalo ministerstvo zdravotnictví. Text mimořádného opatření zveřejnilo na webu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že jeho úřad reaguje na řadu podnětů od pořadatelů kulturních akcí. Nová pravidla podle něj vznikla po poradě s epidemiology a umožňují do určité míry zvýšit kapacitu hromadných akcí a zároveň dodržet nezbytná protiepidemická pravidla.

Podle dosavadních pravidel mohlo na vnitřní akce maximálně 500 lidí a na venkovní 1000 účastníků, tyto počty platily také pro jednotlivé oddělené sektory ve větších areálech, jako jsou stadiony či koncertní sály. Dosavadní opatření ministerstva zdravotnictví předpokládalo, že od 1. září mohou pořadatelé takových sektorů vytvořit až deset v areálech s kapacitou nad 5000 lidí, ale jen u akcí, při nichž nejméně 70 procent účastníků sedí na sedadlech.

Nové opatření se týká akcí ve vnitřním i vnějším prostoru s kapacitou nad 1000 lidí. "Prakticky to znamená, že pokud se například koná akce uvnitř v hale pro 1500 osob, lze obsadit akci až 1250 diváky s tím, že budou rozděleni do sektorů po nejvýše 500 osobách. Pokud se koná akce venku, například na stadionu pro 5000 diváků, může ji navštívit až 3000 osob s tím, že budou rozděleny do sektorů po nejvýše 1000 osobách," uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Pro sektory nadále platí, že každý musí mít svůj vstup z venkovních prostor, případně organizátoři musejí příchod a odchod ze sektorů regulovat tak, aby se lidé neshlukovali. Na akcích se živou hudbou není možné zřizovat sektory pro stání.

Zůstává také povinnost alespoň dvoumetrových rozestupů mezi vystupujícími a diváky, případně je může oddělovat zábrana proti šíření kapének, jako je sklo nebo plexisklo. Dvoumetrové rozestupy musejí být dodrženy také mezi lidmi v sousedních sektorech.

reklama