reklama

Před poslanci ráno vystoupil prezident Miloš Zeman. Slíbil, že rozpočet podepíše, pokud ho Sněmovna schválí. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) označila návrh rozpočtu za kvalitní, ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že je dobrý a že je kompromisem. O rozpočtu jako o kompromisu mluvili i komunisté.

Opoziční politici rozpočet kritizovali, debata se místy zvrhla v osobní útoky mezi koaličními a opozičními poslanci. Například na kritický projev bývalého ministra financí a předsedy klubu TOP 09 Miroslava Kalouska ostře zareagoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Já vůbec nechápu, že vy si dovolíte vystupovat," řekl na Kalouskovu adresu.

Podle něj by bývalý ministr financí neměl k rozpočtu vystupovat, protože "způsobil republice neštěstí" a "poslal v roce 2011 Českou republiku do recese". Miroslav Kalousek mu opáčil, že je nekompetentní.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury přináší návrh rozpočtu zbytečný dluh 40 miliard, což je rozpočtovaný schodek. Ve svém projevu kritizoval také sociální demokracii a vyčítal jí kauzy spojené s jejími představiteli. Na to reagoval předseda klubu ČSSD Jan Chvojka a prohlásil, že Okamurova posedlost sociální demokracií je skoro diagnóza.

Dopoledne po prezidentově projevu hovořili hlavně řečnicí s přednostními právy, ostatní poslanci se dostali ke slovu ve faktických poznámkách.

V prvním čtení schvaluje Sněmovna základní parametry rozpočtu, tedy výdaje, příjmy, schodek a způsob jeho vypořádání. Schodek má být 40 miliard korun. Poté dostanou rozpočet k projednání sněmovní výbory. Budou se zabývat podle své působnosti jednotlivými kapitolami. Ve druhém čtení dostanou prostor pro přednášení pozměňovacích návrhů jednotliví poslanci. Rozhodnou o nich v závěrečném čtení, které se má uskutečnit na začátku prosince.

Loading...

3 komentáře (Poslední 24.10. 02:09) Napište svůj názor

reklama