Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Demonstrace proti výsledku voleb? Nesmysl, ohradil se Milion chvilek

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Demonstrace spolku Milion chvilek nesměřuje proti výsledkům voleb, ale proti zneužívání moci politiky, kteří vyhráli volby. Při zahájení dnešního shromáždění na Letné to řekl místopředseda spolku Benjamin Roll. Pokud podle něj někteří politici nechápou, proč se akce koná, nepochopili význam svátku 17. listopadu. Roll poděkoval těm, kteří se o změnu režimu před 30 lety zasadili.

"17. listopad 1939 a 17. listopad 1989 nám ukazují, že boj za svobodu a demokracii nesmíme vzdát ani ve chvíli, kdy jsou zdánlivě definitivně zničeny, ani ve chvíli, kdy jsou zdánlivě definitivně navráceny," řekl Roll. Připomněl boj za svobodu ve světě. Zmínil Hongkong, Rusko či Čínu.

Podle místopředsedy pořádající organizace Česko čelí řadě problémů, jako jsou zanedbané regiony, exekuce, podfinancované zdravotnictví a školství či stav životního prostředí. Kritizoval premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle pořadatelů neřeší skutečné problémy, ale své osobní. "Červnová Letná (demonstrace) nebyla tečka, ale dvojtečka. Byl to začátek běhu na dlouhou trať," dodal Roll.

Podle něj předseda vlády i prezident Miloš Zeman zneužívají svou moc a rozdělují si zemi. "Neprotestujeme proti výsledku voleb, protestujeme proti zneužívání moci těmi, kteří volby vyhráli. Copak si mohou dělat cokoliv? Copak si máme nechat všechno líbit? Nikdo si nemůže dělat cokoliv, ani oni," uzavřel místopředseda spolku.

Podle šéfa spolku Mikuláše Mináře dorazilo dnes na Letnou přinejmenším tolik lidí jako v červnu.

„POZOR: HODNÝ, ALE MOC VELKÝ PES! Nedávno mi došlo, že přesně tohle jsme my – my všichni, kteří se scházíme na náměstích. Jsme sice možná hodný, ale už pořádně velký hlídací pes. A úkolem tohoto psa je bránit základní pravidla hry. Jaká pravidla chceme bránit?“Mikuláš Minář pic.twitter.com/sl2JQvqO2y

— Milion chvilek pro demokracii (@milionchvilek) November 16, 2019

Na červnové akci se podle pořadatelů sešlo na 250.000 lidí. Podle údajů mobilního operátora T-Mobile bylo na místě 283.000 lidí. Policie uváděla kolem 200.000 demonstrantů. Podle šéfa spolku Mikuláše Mináře dorazilo dnes přinejmenším tolik lidí jako v červnu.

Témata:  Andrej Babiš Miloš Zeman Praha demonstrace proti Babišovi (16.11.2019)

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy