reklama

Minulý týden podle něj praktici aplikovali 8000 dávek vakcín jiných výrobců, je to dvojnásobek množství z předcházejícího týdne. Tempo očkování se v Česku zvýšilo, proto by se zájemci měli registrovat, uvedl také.

Firma Pfizer/BioNTech do poloviny října rozvážela vakcíny do 35 distribučních míst v nemocnicích ve všech krajích, jejich celková maximální kapacita byla asi dva miliony dávek. Očkovací látku Comirnaty je možné skladovat šest měsíců při teplotě minus 60 až minus 90 stupňů Celsia, vláda proto rozhodovala o nákupu speciálních mrazicích boxů.

V sobotu přibylo v Česku 2751 případů covidu-19, nejvíc za víkendový den od 27. března. Nárůst počtu nakažených byl skoro o 1600 případů vyšší než předchozí sobotu. Výrazně přibývá také hospitalizovaných s covidem-19. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s covidem-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 45.

Podle aktuální tiskové zprávy ministerstva nebyly tři čtvrtiny z nově nakažených za říjen očkované, z hospitalizovaných starších 16 let nebyly očkované zhruba dvě třetiny a ze zemřelých více než polovina. Od loňského začátku očkování proti covidu-19 bylo v Česku podáno zhruba 12,07 milionu dávek vakcín a přes 6,05 milionu lidí bylo plně naočkováno. V posledních dnech denní počty očkovaných rostou. Za sobotu bylo naočkováno asi 7200 lidí, zhruba dvakrát více než před týdnem. Předtím zájem o očkování několik měsíců prudce klesal, když se z červnových až 120.000 lidí za všední den propadly počty očkovaných na konci září až pod 10.000 za den.