reklama

Lék pro experimentální léčbu byl do VFN přivezen dnes ráno, nemocnice ho vzápětí intravenózně podala pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19. "Zatím nijak nezareagoval. Bude se podávat jednou denně po deset dní," uvedl Balík. Muž je od 15. března připojený na speciální přístroj, který mu okysličuje krev. Podle lékařů má vážně poškozené plíce. "Dosavadní léčba pacienta stabilizovala a umožnila mu přežít, než lék dorazil," dodal. Lékaři podle něho očekávali, že bude první českou obětí nákazy.

Podle Balíka, který je ošetřujícím lékařem pacienta ve vážném stavu, se VFN stala účastníkem klinické studie. "Nevíme, jestli ten lék je tak život zachraňující, jak všichni doufáme, jak se to prezentuje," zdůraznil. "Firma bude muset s námi asi ve spolupráci s intenzivisty, infektology a nepochybně ministerstvem vytvořit jakýsi mechanismus a indikační schéma, podle kterého se tento lék dostane těm nejpotřebnějším," doplnil.

Ředitel VFN David Feltl uvedl, že první dávka léku je zdarma. Podle Balíka bude později nutné, aby se na lék "alokovaly pojišťovací zdroje", ale předpokládá, že několik desítek nebo stovek ampulí nebude finanční zátěží.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Původně měl sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO), která remdesivir označila za "nejslibnějšího kandidáta" v boji proti novému koronaviru, tento lék zabíral i na nemoci SARS a MERS, jež jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru.

Lék v americké firmě Gilead vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Společnost ale zároveň v neděli oznámila, že přestává "kvůli přílišné poptávce v posledních dnech" udělovat povolení k pokusné léčbě. Jedinou výjimku budou tvořit těhotné ženy a děti mladší 18 let. Jeho podání je stále experimentální. "Účinnost se potvrdila na zvířatech, ale chybí nám studie na lidech. Vědět jistě to můžeme během tohoto roku," řekl Balík. Mechanismus účinku ale podle něho vypadá přesvědčivě.

Přivítal také, že ministerstvo omezilo předepisování léku Plaquenil. Jeho neodborné podávání by podle něj totiž pacienty mohou vážně poškodit, zejména starší lidi, kteří berou léky na srdce. "Víme, že funguje v laboratorních podmínkách, ale má spoustu vedlejších účinků. V nemocnicích je ale dokážeme ohlídat," dodal Balík. Lék s účinnou látkou hydrochlorochin se používá jako antimalarikum nebo dlouhodobé antirevmatikum.

reklama